Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Czy warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego?

Doradca kredytowy czy też jak kto woli pośrednik kredytowy wielu osobom wydaje się całkowicie niepotrzebny. Jednak jest to wykwalifikowany specjalista, który w wyborze odpowiedniego produktu bankowego naprawdę pomoże.

Kto może zostać doradcą kredytowym?

Tak naprawdę to jeszcze do niedawna wszyscy w branży finansowej i nieruchomości tytułowali się jako doradca kredytowy. Jednak zmiany w obowiązującej ustawie spowodowały, że nie ma już tak łatwo. Zawód ten został podzielony na niezależnego doradcę oraz na pośrednika powiązanego.

Doradca kredytowy w Warszawie niezależny jest osobą, która musi posiadać specjalne zezwolenie z KNF oraz musi być wpisana do rejestru doradców. Ważne jest także opłacenie składki członkowskiego oraz posiadanie ubezpieczenia OC. Osoba ta nie jest w żadnym wypadku powiązana z bankami oraz instytucjami finansowym. Nie otrzymuje także od nich żadnego wynagrodzenia. W rezultacie taki doradca otrzymuje wynagrodzenie od klienta, a nie od kredytodawcy.

Po co nam niezależny doradca kredytowy?

Wiemy już, że decydując się na taką współpracę powinniśmy postawić na doradcę kredytowego, który jest w pełni niezależny. Jednak wybierając odpowiedniego doradcę należy zachować ostrożność oraz także zweryfikować czy rzeczywiście jest to właściwa osoba. Najlepiej trafić do osoby z polecenia czy też do osoby sprawdzonej, która może się pochwalić samymi pozytywnymi rekomendacjami.

Co powinien dla nas zrobić doradca kredytowy oraz czego powinniśmy od niego wymagać? Na pewno doceniamy to, że podczas jednego spotkania poznamy wszelkie oferty z banków. Jest to bardzo pomocne, ponieważ nie musimy chodzić z banku do banku. Jednocześnie poznamy zdolność kredytową w danych bankach.

Będziemy mieli także okazję poznać plusy i minusy każdej z ofert. Gdy odwiedzamy samodzielnie banki, to jesteśmy narażeni na to, że pracownicy pokazywać będą nam jedynie same plusy ofert. O wadach raczej nikt nie wspomina. Najczęściej są przedstawiane oferty, które znajdują się w sprzedażowym planie banku, a dla nas są one niekoniecznie korzystne.

Bardzo ważne jest także to, że doradca kredytowy pomaga w skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów oraz przygotuje bankowe formularze. Pomoże nam także przygotować kosztorys budowy domy w ten sposób, aby mógł spełniać wszelkie standardy banków. Co więcej doradca kredytowy znajduje się zawsze na tak zwanej "pierwszej linii ognia". To właśnie on rozmawia z analitykami podczas trwania tego trudnego procesu. Jego zaangażowanie jest niezbędne. Przydatne okazują się także techniki negocjacyjne.

Gdy otrzymamy już decyzje kredytowe z różnych banków, to wybrać pomoże nam tę, która dla nas będzie najkorzystniejsza. Doradca kredytowy nawet jest przy nas w momencie podpisania umowy kredytowej. Służy nam także pomocą oraz radą w etapach późniejszych jak chociażby spełnienie warunków umowy czy też wypłata pierwszej transzy. Dla normalnych śmiertelników może się to wydawać nieco skomplikowane. Łatwo popełnić jakiś błąd.