Zdolność kredytowa, Jak stać się wiarygodnym klientem dla banku?

Kredyt często jest jedyną możliwością, aby zrealizować swoje cele lub marzenia. Jednak bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego najpierw dokładnie zapoznaje się z sytuacją finansową potencjalnego kredytobiorcy i sprawdza jego zdolność kredytową. Czym jest zdolność kredytowa, co na nią wpływa i czy można ją poprawić? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Zdolność kredytowa przeprowadzana jest za każdym razem, gdy klient składa wniosek o kredyt niezależnie od jego rodzaju, a więc analiza dotyczy ubiegania się o kredyt hipoteczny, gotówkowy i konsolidacyjny. Każdy bank ma trochę inne procedury przy wyliczaniu zdolności kredytowej, a szczegółowe informacje i ofertę możesz sprawdzić na stronie https://blogbank.pl/kredyty-gotowkowe/. Zdolność kredytowa to analiza sytuacji finansowej wnioskodawcy i polega głównie na sprawdzeniu miesięcznych dochodów oraz kosztów utrzymania. W ten sposób bank wylicza, czy dana osoba ma możliwość spłaty zaciągniętego kredytu w czasie określonym w umowie. Dlatego może się zdarzyć, że zdolność kredytowa jest niska, mimo że dochody są wysokie, co wynikać będzie najprawdopodobniej ze znacznych kosztów życia. Kluczowe jest więc nie to, ile zarabiamy, tylko to ile zostaje nam pieniędzy po opłaceniu wszystkich zobowiązań finansowych.

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?

Bank wyliczając zdolność kredytową, bierze pod uwagę wiele czynników i chociaż pewne szczegóły mogą się różnić w zależności od danego banku (np. brany pod uwagę okres, z którego wyliczana jest średnia dochodów), to większość pozostaje niezmienna. Bank przeprowadzając analizę zdolności kredytowej, bierze pod uwagę:

  • wysokość dochodów, które muszą być legalne i stałe np. na podstawie zatrudnienia, emerytury, renty, najmu, z gospodarstwa rolnego;
  • źródło dochodów – najkorzystniejsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony;
  • stałe koszty utrzymania takie jak: czynsz i opłaty za media;
  • inne zobowiązania finansowe: spłacane kredyty (również zakupy na raty), zadłużenie i dostępne limity na kartach kredytowych;
  • historia kredytowa – czy wszystkie zobowiązania spłacane są na czas;
  • wiek;
  • liczba osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy, a więc przede wszystkim liczba dzieci;
  • staż pracy, rodzaj wykonywanej pracy, wykształcenie.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Chcąc zwiększyć zdolność kredytową, warto przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się, które obszary można poprawić.

Zwiększenie dochodów i zmiana formy zatrudnienia.

Dochody najłatwiej zwiększyć szukając pracy dodatkowej, jednak trzeba wziąć pod uwagę, czy jeśli z niej zrezygnujemy, to wciąż będziemy w stanie spłacać kredyt. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozmowa z pracodawcą – warto poprosić o podwyżkę lub porozmawiać o możliwości zmiany formy zatrudnienia np. z umowy zlecenie na umowę o pracę. Do takiej rozmowy dobrze jest się odpowiednio przygotować, aby przedstawić przełożonemu argumenty, które przemówią na naszą korzyść. Czasem warto również rozważyć poszukanie nowej pracy.

Spłata zaległych zobowiązań i zmniejszenie kosztów.

Nawet najmniejsze długi negatywnie wpływają na zdolność kredytową, dlatego warto sprawdzić w bazie BIK, czy nasza historia kredytowa wygląda dobrze. Brak aktualizacji danych przez bank, czy naliczone odsetki, mogą znacznie zmniejszyć szanse na kredyt. Warto więc spłacić zaległe raty, odsetki, czy kary umowne. Dobrze jest również spłacić mniejsze kredyty lub zamienić je na kredyt konsolidacyjny, co znacznie obniży łączne koszty i pozytywnie wpłynie na ocenę zdolności kredytowej.

Wspólny kredyt.

Złożenie wniosku z rodzicem, rodzeństwem lub przyjacielem podniesie zdolność kredytową i będzie dodatkowym zabezpieczeniem dla banku. Dlatego przy niskiej ocenie zdolności kredytowej, warto rozważyć wspólne zaciągnięcie kredytu.

Gdańsk – tu otrzymasz dogodny kredyt.

W Gdańsku bez problemu odnajdziesz główne siedziby banków, które oferują bardzo dobre warunki kredytowe. PKO Bank Polski ma aż 19 oddziałów swoich banków. Bank ING to 11 miejsc, z czego ING Express przy ulicy Rajskiej 10 czynne jest do godziny 21:00.