Alkomaty z każdym rokiem zyskują na popularności. Są chętnie wykorzystywane zwłaszcza przez kierowców, którzy chcą zyskać pewność, że mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Wybór odpowiedniego alkomatu, tak aby wyniki charakteryzowały się znaczną dokładnością nie wystarczy. Niezbędne jest również prawidłowe wykonywane pomiarów, gdyż tylko to połączenie gwarantuje rzetelność pomiarów. Jak więc używać alkomatu? Przedstawiamy najważniejsze zasady, o jakich przypominają specjaliści z https://alkopatrol.pl.
Najczęściej popełniane błędy
Wielu użytkowników popełnia pozornie proste, ale dla rzetelności wyników niezwykle istotne błędy. Głównym i najczęstszym jest dmuchanie w alkomat bezpośrednio po wypiciu alkoholu. Powoduje to nie tylko znaczne przekłamanie wyniku, ale prowadzi również do rozregulowania urządzenia. Dlatego po spożyciu alkoholu należy odczekać co najmniej 30 minut, aby wynik był prawidłowy. Warto także pamiętać, aby testu nie przeprowadzać od razu po zjedzeniu posiłku ani wypaleniu papierosa – tu wystarczy odczekać około 20 minut, aby można było przeprowadzić test.
Kilkukrotny pomiar
Alkomat to urządzenie elektroniczne i tak jak każde może ulec awarii. Dodatkowo brak okresowej kalibracji, czy niewłaściwe przeprowadzenie testu, może wpłynąć negatywnie na prawdziwość wyników. Dlatego, aby uniknąć przekłamania wyniku i zyskać pewność, że wskazana wartość jest prawidłowa najlepiej wykonać 2 pomiary. Pomiędzy badaniami powinno być około 10 – 15 minut przerwy, a drugi wynik powinien być nieznacznie niższy od pierwszego wskazania.
Prawidłowa konserwacja
Ogromne znaczenie dla poprawności wyników ma również prawidłowa konserwacja alkomatu. Urządzenie należy poddawać okresowej kalibracji zgodnie ze wskazówkami, które znajdują się w instrukcji obsługi. Zazwyczaj kalibrację przeprowadza się co 6 lub 12 miesięcy oraz zawsze wtedy, gdy użytkownik podejrzewa, że wyniki mogą być zafałszowanie. Kluczowy jest również sposób przechowywania alkomatu. Urządzenie powinno być przechowywane w temperaturze pokojowej, chociaż mogą być od tego odstępstwa, a zakres właściwych temperatur zazwyczaj wynosi od 0 do 40 stopni Celsjusza. Ważne jest jednak, aby alkomat nie był narażony na znaczne różnice w temperaturze. Unikać należy przechowywania urządzenia w samochodzie, który szybko się nagrzewa. Najlepiej też, aby miejsce przechowywania alkomatu było suche i ciemne.