Alkomat jest niezwykle przydatnym, niewielkim urządzeniem, które w łatwy i szybki sposób pozwala na określenie stanu trzeźwości dmuchającego. Jednak trzeba pamiętać o okresowej kalibracji alkomatu, inaczej wskazywane wyniki będą niewiarygodne, a właściciel może wpędzić się w spore kłopoty. Wiele osób zastanawia się, czy alkomat można skalibrować samodzielnie?
Na czym polega kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu polega na dostrojeniu go w taki sposób, aby uzyskiwane wyniki były prawidłowe. W tym celu reguluje się sensor i oprogramowanie oraz przeprowadza symulacje. W dużym uproszczeniu serwisant za pomocą specjalnego sprzętu wtłacza powietrze z określoną ilością alkoholu, a następnie odczytuje wynik. Jeśli jest on nieprawidłowy dokonuje poprawek w sensorze i oprogramowaniu aż do uzyskania prawidłowych wartości.
Czy można samemu skalibrować alkomat?
Samodzielne skalibrowanie alkomatu jest możliwe, ale jest nieopłacalne. Kalibracja wymaga użycia odpowiedniego sprzętu, którego koszt wynosi kilka tysięcy złotych. Natomiast kalibracja w punkcie to zazwyczaj koszt 100 zł, a w przypadku niektórych modeli w pierwszym roku użytkowania usługa ta może być darmowa. Dodatkowo można wysłać swój sprzęt do sklepu z alkomatami, gdzie zostanie wykonana profesjonalna kalibracja.
Kiedy wykonać kalibrację alkomatu?
Kalibracja alkomatu jest działaniem okresowym, co oznacza, że należy ją wykonywać co 6 lub 12 miesięcy bądź po określonej ilości wykonanych pomiarów, których można wykonać od 100 do 1500. Czas i ilość pomiarów, po których należy dokonać kalibracji jest zależny od kupionego modelu, informacja o tym, kiedy wykonywać kalibrację znajduje się w instrukcji obsługi. Kalibrację alkomatu powinno się wykonać zawsze wtedy, gdy alkomat wskazuje nieprawidłowe wartości (np. brak alkoholu w wydychanym powietrzu, mimo że dmuchający go spożywał) lub jeśli pomiary w różnych odstępach czasowych są takie same, a wynik nie ulega zmniejszenia wraz z upływem czasu. Kalibracja jest niezbędna również, jeśli użytkownik nie stosuje się do wskazówek producenta, co do sposobu wykonywania pomiarów. Przykładowo dmuchnięcie bezpośrednio po spożyciu alkoholu może całkowicie rozregulować urządzenie, co sprawi, że kolejne pomiary będą zafałszowane. Warto przy tym pamiętać, że używanie rozregulowanego alkomatu może być przyczyną poważnych konsekwencji np. gdy błędnie myśląc, że jest się całkowicie trzeźwym będzie się prowadzić samochód.