Komunikat w sprawie sporu dotyczącego decyzji Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
W nawiązaniu do publikowanych w mediach komentarzy do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 września br., którym Sąd oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie sygn. akt VII SA/Wa 1794/20 oświadczam, że prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie wpływa na uprawnienie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do prowadzenia działań inwestycyjnych budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Decyzja Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 pozostaje bowiem w obrocie prawnym i chociaż nie jest ostateczna, jest wykonalna, gdyż został jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
W tym miejscu koniecznym jest wskazanie, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ocenił zasadność nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, uznając za prawidłowe rozstrzygnięcie Wojewody w tym zakresie.

Podkreślenia wymaga, że prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego oddalający skargę kasacyjną od wyżej wskazanego wyroku WSA w Warszawie kończy jedynie sprawę na etapie postępowania sądowoadministracyjnego.

Z uwagi na treść wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który wskutek oddalenia skargi kasacyjnej został utrzymany w mocy, sprawa aktualnie jest na etapie postępowania odwoławczego prowadzonego przez Ministra Rozwoju i Technologii.

Należy zaznaczyć, że z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jednoznacznie wynika, że Sąd nie podzielił większości z zarzutów sformułowanych w skardze Gminy Miasta Gdańska, a uwzględniając zarzuty dotyczące spornych kwestii wskazał, że „(…) rzeczą organu odwoławczego będzie dokonanie dodatkowej korekty decyzji organu I instancji we wskazanym wyżej [w uzasadnieniu wyroku] zakresie”

Dariusz Drelich Wojewoda Pomorski