16 stycznia rozpoczęły się ferie na terenie województwa pomorskiego. Część dzieci spędza czas na zorganizowanym wypoczynku, część została w miejscach zamieszkania. Najważniejsze jest to, aby zadbać o bezpieczny wypoczynek jednych i drugich. W ramach akcji „Bezpieczne ferie” gdańscy policjanci prowadzą szereg działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z zimowego wypoczynku.\


Jeszcze długo przed feriami policjanci prowadzili działania profilaktyczne, edukując dzieci i młodzież, jak spędzić je bezpiecznie. Rozmawiając z dziećmi, mundurowi radzili, jak być wzorowym uczestnikiem ruchu drogowego, podkreślając rolę elementów odblaskowych. Informowali o numerach alarmowych oraz bezpiecznej zabawie w domu i poza nim. Nie zabrakło informacji na temat prawidłowego zachowania podczas kontaktów z osobami obcymi czy podczas korzystania z Internetu. Od poniedziałku mundurowi zawitali również do placówek, w których organizowane są półkolonie zimowe, aby takie informacje przekazać również uczestnikom zorganizowanego wypoczynku. Niektóre z tych wizyt są organizowane przez policjantów razem z pracownikami sanepidu, gdzie wspólna akcja kontroli miejsc wypoczynku łączy się z wykładami profilaktycznymi.

Równolegle do działań profilaktycznych prowadzone są działania kontrolne.
Policjanci zwracają szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym. Podczas kontroli drogowych policjanci zwracają szczególną uwagę na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Mundurowi zwracają uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.