Jak wybrać najlepszy dom spokojnej starości dla osób starszych

Średnia wieku przejścia na emeryturę stale wzrasta z roku na rok, coraz więcej osób musi podjąć decyzję, gdzie spędzić swoje złote lata. Dla wielu osób oznacza to przeprowadzkę do domu spokojnej starości. Istnieje wiele różnych typów domów spokojnej starości - od mieszkań wspomaganych po placówki opieki długoterminowej. Jednak przy tak wielu dostępnych opcjach, skąd masz wiedzieć, który dom spokojnej starości jest odpowiedni dla Twojej bliskiej osoby? Istnieje wiele rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze domu seniora, jak również wiele rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się kilku pomocnym wskazówkom.

Zbadaj najważniejsze aspekty

Pierwszym krokiem do wyboru najlepszego domu spokojnej starości jest zrobienie badań. Będziesz chciał dokładnie zbadać wszystkie swoje opcje, więc możesz podjąć świadomą decyzję. Dowiedz się, jaki typ domów spokojnej starości jest w pobliżu. Istnieje wiele różnych typów mieszkań dla seniorów, więc będziesz chciał wiedzieć, jakie są twoje opcje. Dowiedz się, które z nich są blisko Ciebie i które mają dostępność. To pomoże Ci zawęzić opcje i sprawi, że Twoja decyzja będzie o wiele łatwiejsza.

Wspólnoty mieszkaniowe wspomagane

Ten typ domu spokojnej starości jest zwykle dla ludzi, którzy są w dobrym zdrowiu, ale którzy mogą potrzebować trochę pomocy z codziennych zadań. Domy pomocy społecznej są zwykle dla ludzi, którzy mają ponad 55 lat, ale są tacy, którzy przyjmują ludzi, którzy są młodsi. Placówki te zazwyczaj zapewniają całodobową opiekę, a także posiłki i codzienne sprzątanie. Domy pomocy społecznej, podobnie jak samodzielne placówki, oferują te same udogodnienia. Ale mają też tendencję do zapewniania dodatkowych usług, takich jak transport, posiłki, opieka nad domem i leki.

Opieka dzienna dla dorosłych

Opieka dzienna dla dorosłych jest przeznaczona dla osób, które potrzebują nadzoru przez kilka godzin dziennie. Ośrodki dziennej opieki dla dorosłych są idealne dla osób, które żyją samodzielnie, które potrzebują pomocy w codziennych zadaniach lub które mają lekką demencję. Dzienna opieka dla dorosłych może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla seniorów, którzy nie potrzebują długoterminowej opieki, ale nadal potrzebują pomocy.

Dzienne ośrodki opieki dla dorosłych mogą być idealne dla seniorów, którzy żyją samodzielnie, ale potrzebują pomocy w takich sprawach jak ubieranie się, przyjmowanie leków czy przygotowywanie posiłków. Dzienna opieka dla dorosłych może być również dobrym rozwiązaniem dla seniorów, którzy mają lekką demencję i potrzebują nadzoru, jak również dla seniorów, którzy wracają do zdrowia po chorobie lub operacji i potrzebują pomocy.

Dom spokojnej starości i ośrodki opieki długoterminowej

Ten typ domu spokojnej starości jest przeznaczony dla seniorów, którzy nie są w stanie sami o siebie zadbać. Domy opieki zazwyczaj zapewniają pomoc w pełnym wymiarze godzin, z pielęgniarkami, lekarzami i innym personelem medycznym na etacie. Domy opieki są idealne dla seniorów, którzy żyją z przewlekłymi chorobami, które wymagają całodobowej opieki, takimi jak choroby serca, POChP lub cukrzyca. Domy opieki są również dobrym rozwiązaniem dla seniorów cierpiących na zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia czy zaburzenia dwubiegunowe.