MIG/MAG — jedna z najpopularniejszych metod spawania łukowego

3 min czytania
MIG/MAG — jedna z najpopularniejszych metod spawania łukowego

Spawanie MIG/MAG, czyli migomatem jest jedną z najpopularniejszych metod spawania. Wykorzystuje się ją w ponad 65% przypadków spawań łukowych. Ta technika spawania pozwala kontrolować parametry urządzenia, a powstałe łączenia mają dobrą jakość. Oczywiście wiele zależy od umiejętności samego spawacza, jednak migomat daje wiele możliwości, nawet jeśli spawają osoby początkujące lub amatorzy.

MIG/MAG — jedna z najpopularniejszych metod spawania łukowego

Czym jest spawanie metodą MIG/MAG?

Technika MIG/MAG to sposób spawania w osłonie różnego rodzaju gazów. Metoda MIG (Metal Inert Gas) polega na zastosowaniu gazów chemicznie obojętnych na przykład helu lub argonu. Z kolei spawanie MAG (Metal Active Gas) wykorzystuje gazy aktywne (między innymi dwutlenek węgla).

Obecność gazu sprawia, że łuk elektryczny jarzy się wokół drutu, a sam ciekły metal i łuk są chronione. Spawanie migomatem jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod, ponieważ jeśli odpowiednio dobierze się gaz i drut, można spawać niemalże wszystkie metale i ich stopy.

Jakie jest zastosowanie spawarek MIG/MAG?

Spawanie spawarkami MIG/MAG znajduje zastosowanie w przemyśle, między innymi w branży samochodowej, stoczniowej i budowlanej. Urządzenia, jakimi są migomaty, wykorzystuje się do produkcji rurociągów, zbiorników ciśnieniowych, statków, okrętów, konstrukcji stalowych i części maszyn przemysłowych. Służą one także do obróbki i łączenia blach. Ze spawarek MIG/MAG korzysta sektor remontowy, urządzenia świetnie sprawdzają się także podczas konserwacji różnych przedmiotów.

Spawarkę MIG stosuje się do spawania aluminium, miedzi i innych metali nieżelaznych. Z kolei spawarka MAG jest idealna w przypadku stali konstrukcyjnych (zarówno niestopowych, niskostopowych, jak i wysokostopowych). Migomat to urządzenie, z którego korzystają i profesjonaliści, i amatorzy.

Spawanie MIG/MAG — jak przebiega?

Z uchwytu spawalniczego płynnie wysuwa się drut spawalniczy. Topi się on w powstałym łuku elektrycznym. W ten sposób stopiony drut miesza się ze stopionym metalem, tworząc jeziorko spawalnicze. Kiedy łuk spawalniczy się przesuwa, jeziorko spawalnicze krzepnie. Tym samym powstaje trwałe złącze. Uchwyt spawalniczy doprowadza gaz osłonowy. Ochrania on roztopiony metal przed czynnikami atmosferycznymi, jak również schładza sam uchwyt.

Zalety i wady spawania migomatem

Do zalet spawania spawarkami MIG/MAG należy między innymi wysoka wydajność spawania. Jest ona o wiele większa niż w przypadku spawania elektrodami otulonymi. Migomat daje spawaczom nieograniczone możliwości spawania niemal wszystkich metali i ich stopów. Metodę spawania MIG/MAG można zautomatyzować i zmechanizować, dzięki czemu samo spawanie staje się jeszcze łatwiejsze. Technika MIG/MAG sprawia, że powstała spoina jest wysokiej jakości. Tym, co wyróżnia spawanie migomatem, są także niskie koszty materiałów spawalniczych. Szacuje się, że są one o 20% niższe niż w przypadku spawania elektrodami otulonymi. Jeśli chodzi o zalety techniki MIG/MAG, nie sposób nie wymienić samej prędkości spawania.

Czy zatem spawanie migomatem ma jakieś wady? Oczywiście. Jednak w porównaniu do zalet, są one niemal znikome. Spawanie MIG/MAG wpływa na większą porowatość spoiny i jej skłonność do przyklejania. Jednak z tym można sobie poradzić, ustawiając odpowiednie parametry sprzętu. Jakość spoiny, owszem, jest wysoka, jednak zależy to od umiejętności spawacza. Sam zakup spawarki MIG/MAG wiąże się z dużym wydatkiem, jednak warto wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja, która szybko się zwróci.

Spawalnictwo to szeroka dziedzina. Czy wiesz jednak, że szczyt jej rozwoju przypadł na lata II wojny światowej? To właśnie wtedy spawaczy zatrudniano przy szybkiej budowie statków. Statek SS Robert E Peary powstał w 1942 roku w zaledwie 4 dni i 15 godzin! Pływał po Oceanie Atlantyckim i Pacyfiku. To jednak nie wszystko. Spawać można nie tylko na lądzie, ale w kosmosie i pod wodą. Wbrew pozorom spawalnictwo nie jest wymysłem współczesnych. Już w średniowieczu podjęto pierwsze próby spawania ołowiu i lutowania cyną. Jednak dopiero w XIX wieku w pełni odkryto możliwości spawania elektrycznego w osłonie gazów.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://migomat.com.pl/migomat-spawarki-mig-mag

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

glosgdanska_kf