Policjanci gdańskiej drogówki od 1 marca biorą udział w działaniach „Na drodze- patrz i słuchaj”. Głównym celem tej akcji jest przypomnienie uczestnikom ruchu drogowego, że każdy z nich odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo na drodze. Nie tylko kierujący zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności w określonych okolicznościach. Piesi przechodzący przez jezdnię również powinni upewnić się, że jest bezpiecznie i obserwować sytuację na drodze.

Ciągle rozwijająca się technologia bez wątpienia ułatwia nam życie, jednak może się także przyczynić do tragedii na drodze. Telefony, czy tablety to urządzenia, które wpływają na nasze skupienie. Na poziom naszej koncentracji wpływ mają także inne czynniki wizualne, takie jak np. reklamy, wystawy, czy rozmowy z innymi uczestnikami ruchu.

Niebezpieczeństwo stanowić mogą także bodźce słuchowe- zbyt głośna muzyka, nadmierny hałas. Pieszy słuchający muzyki podczas przechodzenia przez jezdnię traci możliwość usłyszenia pojazdu zbliżającego się do niego z duża prędkością. Kierowca samochodu ustawiając głośno radio może nie usłyszeć sygnałów pojazdu uprzywilejowanego, czy klaksonu innego pojazdu sygnalizującego niebezpieczeństwo.

 Do czynników, które wpływają na naszą koncentrację na drodze należą też te poznawcze. Uwaga kierujących ograniczona zostaje przez myślenie o innych sprawach, niezwiązanych z ruchem na drodze. Codzienne problemy, rozmyślanie o nich, „wyłączenie się” z bycia świadomym użytkownikiem drogi również mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo.

Zarówno kierujący, jak i pieszy skupiony na telefonie, muzyce, czy rozmyślaniach o sprawach codziennych w sytuacji zagrożenia traci cenny czas, który potrzebny jest na reakcję. Opóźniony refleks i nieodpowiednie zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Używanie wielu tzw. „rozpraszaczy” nie jest zakazane prawem, dlatego też policjanci, kolejny już raz, w ramach akcji „Na drodze-patrz i słuchaj” będą informować, edukować, oraz apelować o zachowanie ostrożności i rozwagę wszystkich uczestników ruchu drogowego. To od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z udogodnień i czy podczas jazdy odbieramy połączenie telefoniczne, ustawiamy nawigację, słuchamy głośnej muzyki.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego między kierującym, a pieszym, odpowiednia kultura na drodze to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.