UM Gdańsk prezentuje: Śródmieście przed wojenną zawieruchą - niezwykłe wizualizacje
Odkrywanie historii na nowo: Unikalna animacja przedstawia Śródmieście sprzed zniszczeń wojennych. Przejrzyjmy wspólnie tę podróż w czasie, odświeżając pamięć o przeszłości naszego miasta.
  1. Prof. Piotr Lorens zebrał i zintegrował materiały historyczne, tworząc pełną dokumentację przestrzeni miasta sprzed 1945 roku.
  2. Animacja uwzględnia nawet obiekty zniszczone przed II wojną światową, jak Wielka Synagoga.
  3. Projekt bazuje na zdjęciach i dokumentach z końca XIX wieku aż do okresu II wojny światowej.
  4. Prezentacja wizualna oferuje mieszkańcom unikalną możliwość spojrzenia na miasto, którego już nie ma.

Historia naszego miasta kryje w sobie niezliczone tajemnice i nieopowiedziane historie. Dzięki nowatorskiemu projektowi, mieszkańcy mają teraz możliwość zobaczenia, jak wyglądało Śródmieście przed zniszczeniami dokonanymi przez II wojnę światową. Unikalna animacja, przygotowana przez zespół pod kierunkiem prof. Piotra Lorensa, jest mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, pozwalając na zrozumienie skali zmian, jakie zaszły w krajobrazie miejskim.

Projekt ten jest nie tylko hołdem dla utraconej architektury, ale również przypomnieniem o dramatycznych wydarzeniach historycznych, które na zawsze zmieniły oblicze miasta. W szczególności odnosi się do Wielkiej Synagogi - wyjątkowego gmachu, który, pomimo swojego zniszczenia przez nazistów w 1939 roku, został wiernie odtworzony w wizualizacji.

Prof. Lorens podkreśla unikalność projektu, mówiąc: - Tak pełnej dokumentacji nikt wcześniej nie miał, zdjęcia historyczne pokazywały tylko fragmenty. Złożyliśmy w całość materiały pochodzące od końca XIX wieku do II wojny światowej. To pokazuje ogrom pracy i pasji włożonych w odtworzenie historycznego obrazu miasta, dając mieszkańcom możliwość spojrzenia na nie przez zupełnie inny pryzmat.

Ta niezwykła podróż w czasie nie tylko wzbogaca naszą wiedzę o historii, ale także uświadamia, jak cenne są te fragmenty przeszłości, które udało się zachować. Animacja staje się więc mostem między pokoleniami, zachęcając do refleksji nad własną tożsamością i dziedzictwem kulturowym.


UM Gdańsk