Gdańsk pamięta: 84. rocznica egzekucji polskich działaczy uczczona
Z głębi historii wyłania się przypomnienie o bohaterstwie i poświęceniu. W 84. rocznicę egzekucji polskich działaczy w Wolnym Mieście, nasza społeczność zgromadziła się, by uczcić ich pamięć. Ten moment refleksji nad przeszłością nie tylko przypomina o ciemnych czasach, ale także o sile ducha i odwadze, którą dziedziczymy.
  1. W 84. rocznicę egzekucji, społeczność oddała hołd 67 polskim działaczom zamordowanym w 1940 roku.
  2. Uroczystości odbyły się przy pomniku na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu, symbole polskiej martyrologii na Pomorzu.
  3. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele różnych środowisk, w tym 104-letni por. Marian Drożdż.
  4. Przypomnienie o obowiązku pamięci i edukacji dotyczącej okrucieństw II wojny światowej.

W piątkowe przedpołudnie, podczas gdy wiosenne słońce rozświetlało niebo nad miastem, odbyła się uroczystość, która przeniosła nas w czasie do jednego z najtragiczniejszych momentów w historii naszej społeczności. Na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu, gdzie spoczywają bohaterowie i ofiary tamtych mrocznych dni, mieszkańcy miasta zbierają się co roku, by nie zapomnieć o tych, którzy położyli swoje życie na szali za wolność i godność.

Wśród zebranych przy pomniku “W hołdzie ofiarom - Polonii Gdańskiej” znalazły się rodziny ofiar, reprezentanci kombatanckich, wojskowych, policyjnych, harcerskich środowisk oraz poczty sztandarowe szkół. Obecność tak wielu grup społecznych świadczy o sile pamięci i szacunku, jakim darzymy naszych przodków.

"Spotykamy się na cmentarzu, który jest symbolem polskiej martyrologii na Pomorzu w latach II wojny światowej. Tutaj spoczywają obrońcy gdańskiej Poczty Polskiej, a także prochy pomordowanych 22 marca w 1940 roku. Ich bezimienną mogiłę zbiorową, położoną w pobliżu obozu koncentracyjnego Stutthof, wskazali po wojnie świadkowie niemieckiej zbrodni" – przypomniał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta miasta.

Historia tych, którzy zginęli 22 marca 1940 roku, jest przypomnieniem o okrucieństwie i bezsensie wojny. Wśród zamordowanych byli ludzie różnych profesji i stanów - pocztowcy, urzędnicy, kolejarze, finansiści, duchowni, w tym zasłużony dla miasta błogosławiony ksiądz Bronisław Komorowski. Ich śmierć, jak i pamięć o nich, jest ważnym elementem naszej lokalnej tożsamości.

Zakończenie uroczystości stanowiło wspólne składanie kwiatów i modlitwa, które połączyły zgromadzonych w jedności i refleksji nad przeszłością. To ważne, byśmy jako mieszkańcy pamiętali o tych wydarzeniach i przekazywali tę wiedzę kolejnym pokoleniom. Pamięć o bohaterach i ich poświęceniu jest kluczem do budowania lepszej przyszłości.


Źródło: Urząd Miejski Gdańsk