UM Gdańsk: Nowe przelewy awaryjne w Parku Przymorze zwiększą bezpieczeństwo przed powodzią
W obliczu zmieniającego się klimatu i coraz częstszych opadów, nasze miasto podejmuje konkretne kroki, aby zapobiegać ewentualnym skutkom powodzi. W sercu Parku Przymorze ruszają prace nad nową inwestycją, która ma na celu zabezpieczenie dzielnicy przed nadmiarem wód deszczowych. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom technicznym, mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej.
  1. Przebudowa w Parku Przymorze obejmie instalację dwóch nowych przepustów.
  2. Przepusty połączą zbiornik retencyjny nr 2 z niecką terenową, zwiększając bezpieczeństwo lokalnych mieszkańców.
  3. Oczekuje się, że prace potrwają 32 tygodnie, a przetarg zostanie ogłoszony niebawem.
  4. Park Przymorze, miejsce realizacji projektu, jest zielonym sercem dzielnicy, bogatym w historyczne założenia parkowe.

Założenie nowych przelewów awaryjnych na terenie Parku Przymorze to nie tylko krok w kierunku zabezpieczenia przed powodzią, ale także szansa na przywrócenie i ochronę historycznego dziedzictwa naszej dzielnicy. Jak informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta, inwestycja ta ma na celu poprawę warunków odprowadzania wód deszczowych i znacząco zmniejszą ryzyko zalania terenów przyległych. "W sytuacji, gdy poziom wody w zbiorniku będzie wysoki jej nadmiar dostanie się do specjalnej niecki dzięki tym przepustom, a nie na ulice i chodniki przyległe do zbiornika" - podkreśla Niezgoda.

Prace będą realizowane metodą bezwykopową, co minimalizuje ingerencję w istniejące tereny zielone i otoczenie parku. Co więcej, projekt zakłada odtworzenie historycznego połączenia między zbiornikiem nr 2 a niecką terenową, co nie tylko przyczyni się do zwiększenia efektywności odprowadzania nadmiaru wód, ale i ożywi historyczny układ hydrologiczny parku.

Historia i natura Parku Przymorze

Park Przymorze, będący domem dla tego projektu, to nie tylko istotny element systemu przeciwpowodziowego dzielnicy, ale także ważne miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Z jego historią wiąże się wiele ciekawostek - pochodzi z połowy XIX wieku i jego założenia parkowe mają charakter krajobrazowy, który został nałożony na wcześniejszy geometryczny układ barokowy. Warto wspomnieć, że w parku rosną “pomnikowe” okazy dębów, w tym cenny gatunek dębu kaukaskiego, co dodatkowo podnosi wartość tego zielonego zakątka miasta.

W kontekście powyższych działań, warto również zaznaczyć, że to nie pierwsza inwestycja mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa hydrologicznego w naszej dzielnicy. Jesienią 2023 roku zakończyła się rozbudowa zbiornika retencyjnego “Subisława”, zwiększając jego pojemność powodziową niemal trzykrotnie. To wszystko składa się na kompleksową strategię adaptacji naszego miasta do wyzwań związanych z intensywnymi opadami deszczu i zmianami klimatu.

Przebudowa systemu retencyjnego w Parku Przymorze to kolejny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju mieszkańcom. To także dowód na to, że zrównoważony rozwój i troska o dziedzictwo kulturowe mogą iść w parze z ochroną przed skutkami nieprzewidywalnej pogody.


Według informacji z: UM Gdańsk