Światowy Zjazd Kaszubów w sobotę - odwiedź Kościerzynę po raz 25.
W najbliższą sobotę Kościerzyna stanie się centrum kaszubskiej kultury i tradycji. Wszystko za sprawą jubileuszowego, 25. Światowego Zjazdu Kaszubów. To wyjątkowe wydarzenie, które co roku przyciąga tysiące osób z Polski i zagranicy, służy upamiętnieniu zjednoczenia kaszubskich gmin w granicach jednego województwa.

Podróż do Kościerzyny - jak dojechać na Światowy Zjazd Kaszubów?

Jedną z najważniejszych informacji dla uczestników jest to, jak dotrzeć do Kościerzyny. Na szczęście, możliwości jest wiele. Z Gdańska można dojechać nie tylko samochodem, ale również korzystając z pociągów PKM oraz linii autobusowej 860, prowadzonej przez gdański PKS. Dla osób przyjeżdżających z dalszych zakątków, organizatorzy przygotowali specjalny pociąg Transcassubia, który kursować będzie z Helu i Chojnic.

Historia Światowego Zjazdu Kaszubów - od Chojnic po Kościerzynę

Światowy Zjazd Kaszubów ma już bogatą, 25-letnią tradycję. Pierwszy raz odbył się w Chojnicach, a później gościł w różnych miastach Pomorza, m.in. w Gdańsku i Sopocie. W ubiegłym roku gospodarzem były Kartuzy, celebrujące 100-lecie swojego miasta. Tegoroczna edycja odbędzie się w Kościerzynie, która już przygotowuje się na przyjęcie tysięcy gości z całego świata, w tym licznej diaspory kaszubskiej z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Program uroczystości - co czeka uczestników w Kościerzynie?

W sobotę, 6 lipca, uroczystości rozpoczną się od przyjazdu pociągów Transcassubia z Chojnic i Helu, na Dworcu PKP w Kościerzynie. Po oficjalnym przywitaniu przez burmistrza miasta oraz odsłonięciu tablicy upamiętniającej wcześniejsze zjazdy, uczestnicy wyruszą w korowodzie do Kościoła Św. Trójcy, gdzie odbędzie się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej, księdza dra Arkadiusza Okroja.

Oficjalne rozpoczęcie obchodów zaplanowano na godzinę 13:00, na parkingu pomiędzy ulicami Ogrodową i Wojska Polskiego. W programie przewidziane są przemówienia organizatorów, odśpiewanie hymnów oraz wręczenie nagród "Bursztynowa Klëka". Podczas ceremonii zostaną także ogłoszone wyniki XXIV Konkursu Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach COSTERINA 2024.

Występy artystyczne i rekreacyjne - świętowanie w kaszubskim stylu

Od godziny 14:00 do 19:00 na uczestników czeka bogaty program artystyczny. Na scenie pojawią się m.in. Mała Kościerzyna, dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 7, kapela Zgrywańce oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna. Jednym z najciekawszych punktów programu będzie bicie rekordu w grze na diabelskich skrzypcach. Wieczorem, o godzinie 19:00, odbędzie się koncert gwiazdy wieczoru - Sary James, a całość zakończy DJ Boy LIVE SET i DJ Skytech LIVE SET.

Wydarzenia towarzyszące - od food trucków po turnieje gier

Światowy Zjazd Kaszubów to także okazja do uczestnictwa w licznych wydarzeniach towarzyszących. W Kościerzynie odbędzie się Jarmark Kaszubski oraz Festiwal Food Trucków. Dla miłośników literatury przewidziano targi książki, z kolei najmłodszych zapraszamy do specjalnej strefy na Placu Jana Pawła II. Miłośnicy gier będą mieli okazję wziąć udział w turniejach gry w Baśkę i Buczkę, które odbędą się w Szkole Podstawowej nr 6. Dodatkowo, w Muzeum Ziemi Kościerskiej zaplanowano wystawę poświęconą księdzu Hilaremu Jastakowi oraz projekcję filmu.

Znaczenie Zjazdu dla kaszubskiej społeczności

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, podkreśla, że reforma administracyjna z 1998 roku miała dla Kaszubów szczególne znaczenie. Dzięki niej, kaszubskie gminy znalazły się w granicach jednego województwa, co wzmocniło starania o zachowanie języka, tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Dzień Jedności Kaszubów, obchodzony co roku w Gdańsku, jest dowodem na to, jak ważne są te wartości dla społeczności kaszubskiej.

Nie pozostaje nic innego, jak serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. Światowy Zjazd Kaszubów to nie tylko święto kultury i tradycji, ale także wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu i integracji z kaszubską społecznością.


Wg inf z: Urząd Miejski Gdańsk