Prof. Robert Traba z najwyższym odznaczeniem niemieckim za badania historyczne
Profesor Robert Traba, znany historyk i politolog, otrzymał prestiżowe niemieckie odznaczenie za swoje wkład w dialog polsko-niemiecki. Uroczystość wręczenia orderu odbyła się w Gdańsku, gdzie wyróżnienie przekazała Cornelia Pieper, konsul honorowa Niemiec. Wydarzenie to podkreśla wieloletnie zaangażowanie Traby w budowanie mostów między sąsiadującymi krajami.

Wyjątkowe osiągnięcia profesora Roberta Traby

Profesor Traba, pochodzący z Olsztyna, jest kluczową postacią w dziedzinie badań nad stosunkami polsko-niemieckimi. Jego kariera obejmuje m.in. założenie Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie oraz pełnienie funkcji profesora na Freie Universität w Berlinie. Traba jest autorem koncepcji "polifonii pamięci", która promuje empatię i zrozumienie między narodami.

W latach 1995-2003 pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, a w okresie 2006-2018 był dyrektorem Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Jest także współzałożycielem olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” oraz współprzewodniczącym Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Jego prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. przez polskie i niemieckie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundację Mordechaja Anielewicza.

Uznanie na międzynarodowej scenie

Uroczystość wręczenia Krzyża Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec miała miejsce w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Konsul Cornelia Pieper podkreśliła, że odznaczenie przyznane przez Prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinmeiera, jest wyrazem uznania dla wyjątkowego wkładu Traby w porozumienie między Polską a Niemcami.

Pieper dodała: "Profesor Traba misją swojego życia uczynił polsko-niemieckie zbliżenie w nauce, edukacji, kulturze i społeczeństwie obywatelskim. To wiekopomne dzieło, jeden z największych wkładów w dobro relacji polsko-niemieckich wniesionych w tym pokoleniu!"

Znaczenie dialogu polsko-niemieckiego

Profesor Robert Traba zaznaczył, że dialog między Polską a Niemcami jest kluczowy dla budowania wspólnej przyszłości. Podkreślił, że mimo iż dialog bywa niedoceniany, jego znaczenie jest nieocenione: "W wielu środowiskach uznaje się dialog za coś wytartego, nieważnego. Dla mnie ważna jest wzajemna potrzeba rozmowy, chęć słuchania i respektowanie argumentów drugiej strony. Musi istnieć także gotowość do partnerstwa. Jest na to potencjał."

Polsko-niemiecki podręcznik jako symbol współpracy

Jednym z kluczowych projektów, nad którym pracował Traba, jest wspólny polsko-niemiecki podręcznik szkolny "Europa. Nasza historia". Po latach oczekiwań podręcznik został w końcu dopuszczony do polskich szkół. Traba kierował tym projektem przez 12 lat, podkreślając jego znaczenie jako drugiego na świecie bilateralnego podręcznika do nauki historii.

"Nadszedł czas, żeby podręcznik 'Europa. Nasza historia' wszedł do użytku szkolnego. Stworzone zostało wspólne dzieło w krajach być może najbardziej ze sobą skonfliktowanych w ostatnim stuleciu. O tym sukcesie powinni poinformować politycy obu krajów" - dodał Traba.

Uroczystość w Europejskim Centrum Solidarności

W uroczystości wzięli udział liczni goście, w tym prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pisarz Stefan Chwin i Krystyna Lars-Chwin, dyrektor MIIWŚ prof. Rafał Wnuk oraz nauczyciele akademiccy. Wszyscy zgromadzeni podkreślali znaczenie wkładu profesora Traby w budowanie dialogu i porozumienia między narodami.


Źródło: UM Gdańsk