Ewa Kuryluk uhonorowana tytułem doktora honoris causa ASP, wystawa trwa do niedzieli
Ewa Kuryluk, uznawana za jedną z najbardziej wpływowych postaci polskiej sztuki współczesnej, otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczystość odbędzie się 11 października 2024 roku, a towarzyszyć jej będzie wyjątkowa wystawa prac artystki, która trwa od 7 do 13 października.

Wystawa „Sto razy ja” – przegląd twórczości Ewy Kuryluk

W ramach obchodów nadania tytułu honorowego, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku organizuje wystawę zatytułowaną „Sto razy ja”. Ekspozycja, która jest otwarta codziennie od 10:00 do 18:00, zgromadzi prace artystki, ukazujące jej unikalną wizję sztuki, łączącą różnorodne media i formy. Wystawa będzie miała miejsce w Małej Auli uczelni, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Ewa Kuryluk – artystka przekraczająca granice

Ewa Kuryluk, urodzona w 1946 roku w Krakowie, jest malarką, historyczką sztuki oraz pisarką, której twórczość od lat 70. XX wieku zachwyca i prowokuje. Po ukończeniu studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobyła pierwsze uznanie jako autorka esejów, a jej książka „Wiedeńska apokalipsa” z 1974 roku zyskała szerokie grono czytelników. Artystka nie tylko tworzyła malarstwo i grafikę, ale także była pionierką instalacji oraz rysunku na tkaninie.

Kuryluk jest znana z nieustannego poszukiwania nowych form wyrazu, co zaowocowało przekształceniem jej twórczości w instalacje tekstylne, które eksplorują intymne tematy związane z ciałem, pamięcią oraz relacjami międzyludzkimi. Jak zaznacza kuratorka wystawy, Ania Muszyńska: „Ewa Kuryluk, ikona polskiej sztuki, nieprzerwanie wytycza szlaki w niewygodnych, często pomijanych miejscach”.

Autobiograficzny wymiar twórczości

Twórczość Ewy Kuryluk jest głęboko autobiograficzna. Krytycy zwracają uwagę na odzwierciedlenie jej osobistych doświadczeń w pracach artystycznych oraz literackich. Artystka badała losy swojej rodziny w trylogii literackiej „Goldi. Apoteoza zwierzaczkowatości”, „Frascati” i „Feluni”, w której opisała wojenną traumę i skomplikowane relacje rodzinne. W „Goldim”, który zdobył nominację do Nagrody Nike, Ewa przybliża postać swojego ojca, natomiast w „Frascati” ukazuje historię matki, poetki i pisarki.

Warto zaznaczyć, że Kuryluk od lat 60. angażowała się w ruchy artystyczne, a jej działania w latach 70. i 80. wciąż mają wpływ na współczesne rozumienie sztuki. Jej prace, w tym autofotografie, które zaczęła tworzyć w 1959 roku, są przedmiotem badań historyków sztuki, a ich znaczenie wciąż rośnie.

Wystawa „Sto razy ja” to nie tylko okazja do zapoznania się z dorobkiem artystki, ale także do refleksji nad jej wkładem w polską i światową sztukę. To wydarzenie z pewnością przyciągnie zarówno miłośników sztuki, jak i tych, którzy pragną poznać historię niezwykłej artystki, jaką jest Ewa Kuryluk.


Na podstawie: Urząd Miejski Gdańsk