Renta wdowia w Polsce od kiedy i dla kogo

Nowe przepisy o rencie wdowiej wprowadzają możliwość łączenia dwóch świadczeń emerytalno-rentowych. Czy spełniasz warunki, aby z niej skorzystać? Sprawdź, od kiedy można składać wnioski i kto kwalifikuje się do tego świadczenia.

Od kiedy można ubiegać się o rentę wdowią

Renta wdowia w Polsce będzie dostępna od 1 stycznia 2025 roku, kiedy to zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące łączenia świadczeń emerytalno-rentowych. Osoby spełniające warunki mogą składać wnioski od początku roku, jednak pierwsze wypłaty świadczeń nastąpią dopiero od 1 lipca 2025 roku. Oznacza to, że aby uzyskać świadczenie od pierwszego możliwego terminu, wniosek należy złożyć do 30 czerwca 2025 roku.

Osoby, które chcą uporządkować swoje uprawnienia, powinny zadbać o wcześniejsze ustalenie prawa do renty rodzinnej. Jeśli renta rodzinna nie była dotychczas przyznana, należy złożyć wniosek ERR jeszcze w 2024 roku, aby proces przyznawania renty wdowiej przebiegł sprawnie. Następnie, wniosek ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń można składać od stycznia 2025 roku.

Złożenie wniosków po 30 czerwca 2025 roku również umożliwia uzyskanie renty wdowiej, jednak prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony, pod warunkiem spełnienia wszystkich kryteriów.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać

Aby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić ściśle określone warunki formalne:

  • Prawo do dwóch świadczeń emerytalno-rentowych: Jednym z nich musi być renta rodzinna po zmarłym małżonku, a drugim np. własna emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy lub inne świadczenie emerytalno-rentowe.
  • Wymagany wiek: Kobiety muszą mieć ukończone co najmniej 60 lat, a mężczyźni 65 lat.
  • Pozostawanie we wspólności małżeńskiej: Wnioskodawca musi udowodnić, że pozostawał w małżeństwie ze zmarłym małżonkiem do chwili jego śmierci. Wykluczone są osoby będące w separacji sądowej lub faktycznej.
  • Prawo do renty rodzinnej w odpowiednim wieku: Kobiety muszą nabyć to prawo nie wcześniej niż po ukończeniu 55 lat, a mężczyźni – po 60 roku życia.
  • Brak nowego małżeństwa: Osoby, które zawarły kolejny związek małżeński, tracą prawo do renty wdowiej.

Dodatkowym warunkiem jest przestrzeganie limitu sumy świadczeń. Maksymalna wysokość świadczeń w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury (w 2025 roku około 5705,13 zł). Jeśli suma świadczeń przekracza ten próg, świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone.

Spełnienie wszystkich powyższych warunków jest konieczne, aby ZUS mógł przyznać rentę wdowią. Warto zadbać o kompletność dokumentacji, a w razie wątpliwości skorzystać z pomocy pracowników ZUS.