Gdańsk uhonorował węgierskich przyjaciół Solidarności Medalem Wdzięczności
W Gdańsku odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której dziewiętnaścioro węgierskich przyjaciół Solidarności zostało uhonorowanych Medalem Wdzięczności. To wydarzenie miało miejsce 10 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności, w dniu, który na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się nie tylko laureaci, ale także ich bliscy oraz przedstawiciele różnych instytucji. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Konsul Generalny Węgier w Gdańsku, dr Pál Attila Illés, a także senator Bogdan Borusewicz, który w przeszłości był jednym z liderów antykomunistycznej opozycji. W swoim wystąpieniu, dyrektor ECS, Basil Kerski, podkreślił znaczenie tego dnia, przypominając, że 10 grudnia 1948 roku uchwalono Powszechną Deklarację Praw Człowieka.

- 10 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Tego dnia 1948 roku w Paryżu, w ramach wówczas nowej organizacji - Organizacji Narodów Zjednoczonych - uchwalono ten ważny dokument w reakcji na ludobójstwa II wojny światowej. To data wyjątkowa też dla nas, Polaków - zaznaczył Kerski.

Węgierska solidarność z Polską w trudnych czasach

Laureaci Medalu Wdzięczności to osoby, które w trudnych czasach komunizmu wspierały Polaków w walce o wolność. Wśród odznaczonych znalazł się prof. István Kovács, znany dyplomata i historyk, a także Attila Szalai, który został uhonorowany pośmiertnie. Jego żona, Marta Szalai, odebrała medal w imieniu męża, który przez wiele lat angażował się w pomoc dla polskiej opozycji.

Senator Borusewicz przypomniał, jak ważna była pomoc Węgier dla Polaków w latach 80. XX wieku.

- W 1981 roku przyjęliście grupę dzieci z regionu Mazowsza, pochodzące z najbiedniejszych rodzin. Wysłaliśmy tych, którzy tego potrzebowali i zapewne po raz pierwszy byli poza Polską - mówił senator.

Medal Wdzięczności jako symbol pamięci i wdzięczności

Medal Wdzięczności, ustanowiony przez Europejskie Centrum Solidarności, ma na celu uhonorowanie osób, które w trudnych czasach wspierały Polaków w walce o demokrację. Do tej pory odznaczenie to otrzymało 736 osób z całego świata, w tym 71 pośmiertnie. Wśród nich są nie tylko działacze opozycji, ale także naukowcy, dziennikarze i aktywiści, którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

W Gdańsku, w symbolicznym miejscu, jakim jest Europejskie Centrum Solidarności, odbyła się nie tylko ceremonia wręczenia medali, ale także refleksja nad historią i znaczeniem solidarności międzynarodowej. Wspólne działania Polaków i Węgrów w walce o wolność są dowodem na to, że w trudnych czasach warto pamiętać o wsparciu, jakie można otrzymać od innych narodów.


Wg inf z: Urząd Miejski w Gdańsku