W Gdańsku odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której dziewiętnaścioro węgierskich przyjaciół Solidarności zostało uhonorowanych Medalem Wdzięczności. To wydarzenie miało miejsce 10 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności, w dniu, który na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
- Węgierska solidarność z Polską w trudnych czasach
- Medal Wdzięczności jako symbol pamięci i wdzięczności
Wśród zaproszonych gości znaleźli się nie tylko laureaci, ale także ich bliscy oraz przedstawiciele różnych instytucji. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Konsul Generalny Węgier w Gdańsku, dr Pál Attila Illés, a także senator Bogdan Borusewicz, który w przeszłości był jednym z liderów antykomunistycznej opozycji. W swoim wystąpieniu, dyrektor ECS, Basil Kerski, podkreślił znaczenie tego dnia, przypominając, że 10 grudnia 1948 roku uchwalono Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
- 10 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Tego dnia 1948 roku w Paryżu, w ramach wówczas nowej organizacji - Organizacji Narodów Zjednoczonych - uchwalono ten ważny dokument w reakcji na ludobójstwa II wojny światowej. To data wyjątkowa też dla nas, Polaków - zaznaczył Kerski.
Węgierska solidarność z Polską w trudnych czasach
Laureaci Medalu Wdzięczności to osoby, które w trudnych czasach komunizmu wspierały Polaków w walce o wolność. Wśród odznaczonych znalazł się prof. István Kovács, znany dyplomata i historyk, a także Attila Szalai, który został uhonorowany pośmiertnie. Jego żona, Marta Szalai, odebrała medal w imieniu męża, który przez wiele lat angażował się w pomoc dla polskiej opozycji.
Senator Borusewicz przypomniał, jak ważna była pomoc Węgier dla Polaków w latach 80. XX wieku.
- W 1981 roku przyjęliście grupę dzieci z regionu Mazowsza, pochodzące z najbiedniejszych rodzin. Wysłaliśmy tych, którzy tego potrzebowali i zapewne po raz pierwszy byli poza Polską - mówił senator.
Medal Wdzięczności jako symbol pamięci i wdzięczności
Medal Wdzięczności, ustanowiony przez Europejskie Centrum Solidarności, ma na celu uhonorowanie osób, które w trudnych czasach wspierały Polaków w walce o demokrację. Do tej pory odznaczenie to otrzymało 736 osób z całego świata, w tym 71 pośmiertnie. Wśród nich są nie tylko działacze opozycji, ale także naukowcy, dziennikarze i aktywiści, którzy przyczynili się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
W Gdańsku, w symbolicznym miejscu, jakim jest Europejskie Centrum Solidarności, odbyła się nie tylko ceremonia wręczenia medali, ale także refleksja nad historią i znaczeniem solidarności międzynarodowej. Wspólne działania Polaków i Węgrów w walce o wolność są dowodem na to, że w trudnych czasach warto pamiętać o wsparciu, jakie można otrzymać od innych narodów.
Wg inf z: Urząd Miejski w Gdańsku