Polskie Elektrownie Jądrowe i Westinghouse-Bechtel podpisują umowę pomostową

Nowy etap budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu! Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały ważną umowę z amerykańskim konsorcjum, która otwiera drzwi do kolejnych prac inżynieryjnych i przygotowawczych. To przełomowy moment dla regionu i całej Polski w drodze do bezpiecznej i nowoczesnej energetyki.
- Warszawa miejscem podpisania strategicznej umowy dla elektrowni na Pomorzu
- Zaawansowane prace geologiczne i inżynieryjne już na Pomorzu
Warszawa miejscem podpisania strategicznej umowy dla elektrowni na Pomorzu
W stolicy, 28 kwietnia 2025 roku, odbyła się uroczystość podpisania umowy pomostowej między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ) a konsorcjum Westinghouse-Bechtel. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk oraz amerykański sekretarz ds. energii Chris Wright, którzy podkreślili wyjątkową jakość współpracy polsko-amerykańskiej w sektorze energetyki jądrowej.
Umowa ta jest kluczowym dokumentem, który umożliwia kontynuację zaawansowanych prac inżynieryjnych nad projektem elektrowni jądrowej planowanej na Pomorzu. Zapewnia ona stabilne ramy prawne i finansowe na kolejne dziewięć miesięcy, pozwalając na płynne przejście do następnych etapów realizacji inwestycji, w tym negocjacji kontraktu na budowę.
Zaawansowane prace geologiczne i inżynieryjne już na Pomorzu
Od maja 2024 roku firma Bechtel aktywnie działa na terenie przyszłej elektrowni, prowadząc szczegółowe odwierty geologiczne o łącznej długości blisko 20 kilometrów. Prace te są realizowane przy udziale lokalnych wykonawców, co wpływa pozytywnie na rozwój regionu i wzmacnia współpracę z mieszkańcami.
Wchodząc w kolejną fazę projektu obejmującą zaawansowane badania geologiczne oraz prace inżynieryjne na terenie inwestycji, Bechtel jest głęboko zaangażowany we współpracę z PEJ, Westinghouse, lokalnymi firmami i mieszkańcami” podkreślił Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel.
Nowa umowa EDA (Engineering Development Agreement) wprowadza usprawnienia dotyczące modelu wynagradzania oraz nadzoru nad realizacją kontraktu. Dzięki temu możliwe będzie jeszcze efektywniejsze zarządzanie projektem, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i technologii.
To platforma dalszej współpracy i przykład korzystnego dla obu stron kompromisu. Zapewnia utrzymanie najwyższych standardów technologicznych i bezpieczeństwa, a jednocześnie gwarantuje racjonalne koszty oraz odpowiedzialne zarządzanie ryzykiem i harmonogramem” mówi Piotr Piela, p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.
Z kolei Dan Lipman, Prezes Westinghouse Energy Systems zaznaczył:
Dzięki podpisaniu Umowy EDA (Engineering Development Agreement), możemy kontynuować ścisłą współpracę z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, aby wykorzystać sprawdzoną, zaawansowaną technologię reaktora AP1000® w tym projekcie.”
Ten krok to nie tylko dobra wiadomość dla branży energetycznej, ale także dla mieszkańców Pomorza inwestycja przyniesie nowe miejsca pracy oraz rozwój lokalnej infrastruktury. Warto obserwować dalsze etapy tego ambitnego przedsięwzięcia.
Na podst. UMWP Gdańsk
Autor: krystian