W ECS młodzież i dzieci uczą się obywatelskości przez debatę i warsztaty

2 min czytania
W ECS młodzież i dzieci uczą się obywatelskości przez debatę i warsztaty

Gdańsk stawia na obywatelskie wychowanie już od najmłodszych lat! W Europejskim Centrum Solidarności odbyły się wyjątkowe warsztaty i debaty, które pokazały młodzieży i dzieci, jak ważna jest świadoma postawa społeczna oraz umiejętność rozpoznawania manipulacji w słowach. To inicjatywa, która łączy edukację z wartościami, o których często zapominamy.

  • Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku miejscem inspirujących spotkań młodych
  • Gdańskie dzieci poznają Konstytucję przez teatrzyk i warsztaty prawne

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku miejscem inspirujących spotkań młodych

W minionym tygodniu Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku tętniło życiem za sprawą serii wydarzeń skierowanych do uczniów szkół średnich oraz najmłodszych mieszkańców miasta. Poniedziałkowa debata podczas Festiwalu Słowa zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin, którzy podjęli temat siły i wpływu słów w naszym codziennym życiu. Neurobiolog prof. Wojciech Glac, dominikanin o. Zbigniew Krysiewicz, adwokat Jan Suchanek, socjolog Sławomir Sieradzki oraz polonistka Justyna Woloszyk-Brzezińska wspólnie rozmawiali z młodzieżą o tym, jak język może być narzędziem zarówno manipulacji, jak i budowania wartości duchowych.

Uczestnicy mieli okazję nie tylko wysłuchać wykładów, ale również aktywnie uczestniczyć w warsztatach dotyczących komunikacji interpersonalnej, wystąpień publicznych oraz mediacji. Całość zwieńczył emocjonujący turniej mówców, który pozwolił młodym ludziom sprawdzić swoje umiejętności w praktyce.

Gdańskie dzieci poznają Konstytucję przez teatrzyk i warsztaty prawne

We wtorek scena ECS-u zamieniła się w miejsce pełne radości i nauki dla najmłodszych gdańszczan. Dzieci z klas wczesnoszkolnych miały okazję poznać podstawy obywatelskiego życia dzięki wyjątkowemu przedstawieniu teatru kamishibai, które przybliżyło im zagadnienia związane z Konstytucją RP w przystępny i angażujący sposób.

Dzięki współpracy z Pomorską Izbą Adwokacką mali uczestnicy mogli także wziąć udział w specjalnych warsztatach prawnych prowadzonych pod hasłem Miś Adwokat. Ta forma edukacji pozwoliła im lepiej zrozumieć prawa i obowiązki obywatela już od najmłodszych lat.

- W Polsce do 18. roku życia człowiek pozbawiony jest praw wyborczych, a potem nagle dostaje głos, z którego często niekoniecznie chce korzystać. My uczymy obywatelskości już od dziecka, uczymy praw i powinności, empatii wobec drugiej osoby i wrażliwości na różnorodność. Bawiąc i przebywając razem, uczymy się komunikacji, mądrego korzystania z informacji i myślenia krytycznego. Niech młodzi czują się - jako obywatele - u siebie, niech wiedzą, że warto żyć świadomie i działać dla społeczności lokalnej i globalnej. I co najważniejsze, łączymy ze sobą młodzież z różnych środowisk i różnych szkół. Chcemy, by mieli poczucie wspólnoty. Tym samym wypełniamy testament Pawła Adamowicza i jego marzenie o Gdańsku jako wspólnocie.

Agnieszka Tomasik

Te działania to doskonały przykład na to, jak Gdańsk inwestuje w przyszłość swoich mieszkańców poprzez edukację obywatelską od najmłodszych lat kształtując postawy odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.

Urząd Miejski w Gdańsku

Autor: krystian