90 lat po śmierci Piłsudskiego Gdańsk pamięta marszałka i jego czyny

W Gdańsku uczczono pamięć marszałka Józefa Piłsudskiego w 90. rocznicę jego śmierci. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców, którzy oddali hołd jednemu z najważniejszych twórców niepodległej Polski.
- Gdańsk pamięta o Marszałku przy pomniku na Grunwaldzkiej
- Gdańskie ślady życia Józefa Piłsudskiego przypominają ważne momenty historii
Gdańsk pamięta o Marszałku przy pomniku na Grunwaldzkiej
W sercu Gdańska, u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego, odbyły się uroczystości upamiętniające 90. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego postaci, która na zawsze wpisała się w historię Polski jako symbol walki o wolność i suwerenność. Organizatorami wydarzenia byli prezydent miasta oraz gdański oddział Związku Piłsudczyków RP. W imieniu wojewody pomorskiego Beatę Rutkiewicz reprezentował Krystian Kłos, pełnomocnik ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.
Podczas obchodów podkreślano ogromny wpływ marszałka na kształtowanie polskiej inteligencji i ducha narodowego. Jak zauważyła wojewoda w liście do uczestników:
Pozostał w naszej pamięci jako bohater, wódz, mąż stanu. Można się było z nim nie zgadzać, toczyć spory, ale o braku szacunku do człowieka, który przywrócił Polskę na mapy świata, mowy być nie mogło”
Gdańskie ślady życia Józefa Piłsudskiego przypominają ważne momenty historii
Nie wszyscy wiedzą, że Marszałek miał także swoje związki z Gdańskiem. W 1917 roku został osadzony w więzieniu przy ulicy Schiesstange (obecnie Areszt Śledczy przy ul. Kurkowej) za odmowę złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier. To miejsce stało się jednym z ważnych punktów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dziś tablica upamiętniająca ten epizod znajduje się na murze aresztu, niedaleko bramy wyjazdowej na ulicę 3 Maja. To symboliczne przypomnienie o determinacji i niezłomności marszałka, które inspirowały kolejne pokolenia Polaków.
Warto wspomnieć również słowa prezydenta Ignacego Mościckiego wypowiedziane podczas pogrzebu Piłsudskiego:
Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”
. Te słowa doskonale oddają wagę spuścizny pozostawionej przez marszałka.
Ostatnie Artykuły

Kradł roboty koszące i spa, a następnego dnia przyniósł policji młot

Hebanowskiego w remoncie. Nowa ulica zwolni kierowców do 20 km/h

W Gdańsku chleb dojrzewa 36 godzin. Tu pośpiech nie ma szans

Pisarz, rzeka i ślady Pomezanii - nowy film zabiera widzów na Powiśle

Objazdy autobusów w Osowej. Zmiany na trasach 179, 269 i N1

Na gdańskich wieżach znów zabrzmią trąbki. Ta tradycja ma średniowieczne korzenie

Ponad 500 wolontariuszy przygotowuje Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej

Obrazy zamiast pamiątek. Warsztaty w Gdańsku wesprą hospicjum

Dzieci dryfowały na SUP-ie w stronę toru portowego. Bez kamizelek

Na tym torze rowerzysta prawie nie pedałuje. Nowy pumptrack w Gdańsku

Poniedziałek w Gdańsku nie musi być nudny. Jarmark ma plan od jogi po muzykę

Od grilla po rozmowę o pieczy zastępczej. Festyn w Letnicy połączył sąsiadów

Pierwsze elektryczne autobusy dla Gdańska. Solaris pokaże je na zajezdni

Plażowe emocje w Brzeźnie. 31 par walczyło o zwycięstwo
Przydatne dane teleadresowe
- Pomorska Wojewódzka Komenda OHP w Gdańsku - kontakt, zespoły i dla kogo jest Ochotniczy Hufiec Pracy
- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku - kontakt, drewno opałowe, zezwolenia i bezpieczeństwo w lesie
- Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdańsku - historia i przynależność kościelna
- Energa Spółka Akcyjna - kontakt, godziny, salony sprzedaży i obsługa klienta
- Prokuratura Regionalna w Gdańsku - kontakt, godziny, wydziały i zgłaszanie przestępstw
- Parafia św. Jana Pawła II w Gdańsku - kontakt, kancelaria, sakramenty
