Tramwaj GAIT promuje rodzinę zastępczą i daje dzieciom szansę na przyszłość

Gdańsk wyrusza w wyjątkową podróż tramwajem, który niesie nadzieję i zaprasza do stworzenia bezpiecznego domu dla dzieci potrzebujących wsparcia. Już 28 maja mieszkańcy mogą poznać tajniki rodzicielstwa zastępczego podczas niecodziennej przejażdżki po mieście.
- Gdańskie ulice przemierzy tramwaj z misją wsparcia dzieci
- Jak zostać rodziną zastępczą w Gdańsku i gdzie szukać pomocy
Gdańskie ulice przemierzy tramwaj z misją wsparcia dzieci
W środę 28 maja kremowy tramwaj z napisem Daj przyszłość zostań rodziną zastępczą” będzie kursował po Gdańsku od rana do późnego popołudnia. Trasa obejmie wiele ważnych dzielnic, m.in. Strzyżę PKM, Jelitkowo, Oliwę, Wrzeszcz, Morenę oraz Śródmieście, kończąc się ponownie na Strzyży PKM. To niecodzienna inicjatywa spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, która tym razem łączy transport z ważnym społecznym przesłaniem.
Podczas jazdy pasażerowie będą mogli otrzymać materiały informacyjne oraz porozmawiać z pracownikami Wydziału Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku. Specjaliści opowiedzą o wyzwaniach i radościach związanych z pełnieniem roli rodzica zastępczego oraz o formalnościach i wsparciu, jakie otrzymują zarówno dzieci, jak i opiekunowie.
- Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do włączenia się w naszą akcję dla dzieci mówi Aleksandra Cwojdzińska-Pietruszka , kierownik Wydziału Pieczy Zastępczej gdańskiego MOPR. W środę wsiądźcie do naszego tramwaju, a my podzielimy się z Wami wiedzą na temat zastępczego rodzicielstwa. Podpowiemy, kto może zostać opiekunem zastępczym, jakie trzeba spełnić wymagania formalne, ile trwa szkolenie dla osób chcących uzyskać status zastępczego rodzica. Wyjaśnimy, jakie wsparcie otrzymują: dziecko i opiekun. Bardzo liczymy na Państwa wrażliwość i chęć wspierania najmłodszych. Ogromnie dziękujemy spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje za udostępnienie pojazdu i świetne partnerstwo w organizacji akcji. Dziękujemy za to bezinteresowne zaangażowanie w działanie dla dzieci.
Jak zostać rodziną zastępczą w Gdańsku i gdzie szukać pomocy
W całej Polsce brakuje rodzin zastępczych gotowych otworzyć swoje serca i domy dla dzieci potrzebujących stabilizacji i miłości. Gdański MOPR nieustannie apeluje do osób odpowiedzialnych i empatycznych o rozważenie tej niezwykle ważnej roli.
Każdy zainteresowany może zgłosić się do Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR przy ulicy K. Leczkowa 1A w Gdańsku. Kontakt jest możliwy pod numerami telefonu 58 347 82 77 lub 58 347 82 78 , a także drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Dodatkowo na Facebooku funkcjonuje strona Daj Przyszłość Piecza Zastępcza w Gdańsku”, gdzie można znaleźć praktyczne informacje oraz inspirujące historie związane z rodzicielstwem zastępczym.
Bezpłatne szkolenia przygotowujące kandydatów na opiekunów zastępczych odbywają się kilka razy do roku w siedzibie MOPR. Trwają od trzech i pół do czterech miesięcy, a zajęcia są tak zaplanowane, by nie kolidowały z obowiązkami zawodowymi uczestników. Program PRIDE, prowadzony przez trenerów Wydziału Pieczy Zastępczej, przekazuje wiedzę niezbędną do skutecznej opieki nad dzieckiem oraz pomaga zrozumieć specyfikę funkcjonowania rodzin zastępczych.
Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują świadectwo, które jest pierwszym krokiem do uzyskania kwalifikacji pozwalającej na założenie własnej rodziny zastępczej.
Autor: krystian