Prezydent Gdańska składa życzenia twórcy pomnika Obrońców Poczty Polskiej

W sercu Gdańska stoi pomnik, który nie tylko upamiętnia bohaterską obronę Poczty Polskiej, ale także łączy pokolenia i przypomina o sile pamięci historycznej. W tym roku wybitny artysta, współtwórca tego dzieła, prof. Wincenty Kućma, świętuje swoje 90. urodziny, a prezydent miasta skierowała do niego wyjątkowy list pełen uznania i wdzięczności.
- Gdańsk pamięta bohaterów dzięki niezwykłemu pomnikowi
- Prezydent Aleksandra Dulkiewicz składa życzenia wybitnemu artyście
- Nowe życie Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
Gdańsk pamięta bohaterów dzięki niezwykłemu pomnikowi
Na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku od ponad czterdziestu lat wznosi się imponująca rzeźba, która stała się symbolem odwagi i patriotyzmu. Monument autorstwa prof. Wincentego Kućmy wraz z małżonką Krystyną Hajdo-Kućmą przedstawia scenę pełną symboliki umierającego pocztowca, któremu bogini Nike podaje karabin, a z torby wysypują się listy, które wzbijają się ku niebu razem z gołębiami pokoju.
Ta dziewięciometrowa konstrukcja ze stali nierdzewnej od momentu odsłonięcia 1 września 1979 roku stała się ważnym punktem na mapie Gdańska, miejscem refleksji i corocznych uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej. Pomnik nie tylko przypomina o heroizmie obrońców Poczty Polskiej, ale także kształtuje tożsamość miasta i jego mieszkańców.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz składa życzenia wybitnemu artyście
Z okazji 90. urodzin prof. Wincentego Kućmy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz skierowała do jubilata ciepłe słowa uznania i podziękowania za wkład w zachowanie pamięci historycznej miasta. W swoim liście podkreśliła, jak ważne jest dzieło artysty dla gdańskiego krajobrazu oraz dla społecznych obchodów rocznic związanych z II wojną światową.
Najserdeczniejsze życzenia z okazji 90. urodzin dla Pana Wincentego Kućmy - wybitnego artysty, który wraz z małżonką, panią Krystyną, stworzył pomnik upamiętniający bohaterską obronę Poczty Polskiej w Gdańsku 1 września 1939 roku. To niezwykłe dzieło na trwałe wpisało się w krajobraz i tożsamość Miasto Gdańsk. Życzę Panu zdrowia, spokoju, pogody ducha i wielu jeszcze chwil twórczej satysfakcji. Z głęboką wdzięcznością i szacunkiem myślę o Pana wkładzie w pielęgnowanie pamięci. Wszystkiego dobrego!”
- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
W liście prezydent zaznaczyła również znaczenie pomnika jako nośnika pamięci społecznej oraz miejsce centralnych obchodów po utracie Westerplatte przez miasto na mocy specustawy z 2019 roku.
Nowe życie Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
Równolegle do jubileuszu artysty trwają prace remontowe w Muzeum Poczty Polskiej, którego modernizacja kosztuje ponad 11 milionów złotych. Dzięki rozbudowie powierzchni użytkowej oraz adaptacji piwnic ekspozycja wzbogaci się o około trzy tysiące eksponatów. To miejsce przyciąga nie tylko turystów, ale także młodzież szkolną, dla której historia obrony Poczty Polskiej staje się żywym świadectwem odwagi i patriotyzmu.
Prezydent Dulkiewicz podkreśliła w liście: Majac Państwo wielki wkład w to dzieło”, zwracając się do prof. Kućmy i jego żony Krystyny.
Życzenia zdrowia i twórczej energii dla jubilata płyną dziś z całego miasta to piękny moment refleksji nad rolą sztuki w budowaniu pamięci i dumy z lokalnej historii.
Opierając się na: UM Gdańsk
Autor: krystian

