Postawienie magazynu przemysłowego wiąże się z dużymi kosztami i skomplikowanymi procedurami prawnymi. Natomiast namiot przemysłowy jest uznawany w nomenklaturze prawnej za obiekt tymczasowy – pod jednym ważnym warunkiem – że będzie postawiony na czas nie dłuższy niż 180 dni. Warto więc rozważyć postawienie obiektu namiotowego zamiast wpadać w wir skomplikowanych procedur i zezwoleń na obiekt stacjonarny.

Hala namiotowa może być postawiona na czas do 180 dni bez zezwolenia budowlanego. W przypadku chęci skorzystania z tego zapisu prawnego należy udać się do odpowiedniego urzędu, w zależności od miejsca w którym ma zostać postawiony obiekt tymczasowy. W przypadku jeśli obszar znajduje się w granicach danego miasta należy udać się do Urzędu Miasta – zwykle jest to dział Architektury i Budownictwa, jeśli natomiast miejsce na namiot znajduje się w granicach mniejszej wsi lub innej miejscowości wtedy należy całą procedurę wykonać w Starostwie Powiatowym. W danym urzędzie wypełniamy oraz składamy wniosek. Dość często błędnym założeniem jest w tym przypadku myślenie, że producent namiotów jako firma wypożyczająca konstrukcje tymczasowe powinna złożyć ten wniosek. Należy więc wyraźnie podkreślić, że ta kwestia leży po stronie przedsiębiorcy, niezależnie od tego czy namiot jest jego własnością, czy też został jedynie wynajęty na czas krótszy lub równy tym ustawowym 180 dniom. Po złożeniu wniosku należy czekać na decyzję, po upływie 30 dni zgłoszenie staje się automatycznie zaakceptowane. Okres ten jest związany z tym, że urząd lub inna instytucja może złożyć przeciwwskazania dla postawienia tego typu konstrukcji. Musi jednak uczynić to do 30 dni.

Trzeba jeszcze dodać, że tego typu konstrukcje nie mogą być trwale połączone z gruntem. Jeśli jednak istnieje taka potrzeba, wtedy trzeba postarać się o typowe pozwolenie budowlane, nawet jeśli będzie to konstrukcja namiotowa postawiona na czas mniejszy lub równy 180 dni. Należy zaznaczyć, że zgodnie z wymaganiami prawnymi namioty produkcyjne to obiekty, które dzięki swojej konstrukcji są przewidziane do szybkiego montażu, rozbiórki i demontażu, przenoszenia oraz ponownego montażu. Z tego względu ustawodawca zdefiniował tą grupę obiektów jako mniej obostrzone przepisami odnośnie wymagań i pozwoleń. Trzeba w tym miejscu jeszcze dodać, że wszystkie namioty producent dostosował do takich właśnie wymagań. Są one szybkie do złożenia oraz demontażu. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby zwykłą przestrzeń namiotową przekształcić w halę namiotową całoroczną. Nowoczesne obiekty tego typu są dostosowane do niesprzyjających warunków pogodowych i mogą posłużyć do wybranych celów przez cały rok. Trzeba w tym miejscu jednak pamiętać, że konieczne jest zdobycie pozwolenia budowlanego.

Aspekty prawne przy budowie namiotu przemysłowego

Jak długo należy czekać na pozwolenie na budowę, jeśli jednak chcemy postawić obiekt, który posłuży nam więcej niż 180 dni? Zwykle jest to od 30 do 90 dni. Natomiast decyzja uprawomocnia się w 2 tygodnie. Mimo wszystko takie rozwiązanie dla przemysłowca jest znacznie lepsze niż postawienie obiektu stacjonarnego. Z pewnością jest to oszczędność czasu i kosztów. Jeśli zależy nam na czasie i zdajemy sobie sprawę, że czas 180 dni będzie dla nas raczej zbyt krótki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby najpierw wystąpić o pozwolenie na postawienie konstrukcji tymczasowej, a następnie, już w trakcie okresu 180 dniowego, złożyć kolejny wniosek dotyczący pozwolenia na budowę. Dzięki temu przekształcimy halę tymczasową w konstrukcję całoroczną zgodnie z wymogami prawa.