IKM Gdańsk: Mapa Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet”
**Stocznia Gdańska była zakładem pracy, w którym od 1947 r., do czasu ogłoszenia jej upadłości w 1996 r., pracowało przy produkcji statków jako suwnicowe, spawaczki i spawacze, operatorzy dźwigów, monterzy, technolożki i izolatorki ponad sto tysięcy kobiet i mężczyzn. Instytut Kultury Miejskiej wydał czwartą edycję mapy dawnej Stoczni Gdańskiej. Trasa wiedzie śladami kobiet, które pracowały w zakładzie oraz brały udział w strajkach. Mapka dostępna jest online na stronie: metrpolitanka.ikm.gda.pl oraz w Punkcie Informacji Kulturalnej w IKM przy ul. Długi Targ 39/40. **
Poruszamy się ulicami, których nazwy nawiązują do stoczniowych profesji i do procesu produkcyjnego. Są więc ulice: Rurarzy, Kadłubowców, Wyposażeniowców czy Malarzy w formach tych nazw brakuje odniesień do pracy kobiet. Opowiadając o codzienności robotnic i inżynierek, pielęgniarek i pań zatrudnionych w administracji, wypełniamy tę lukę. Przedstawiamy trud pracy konstruktorek, sprzątaczek i lekarek, pokazujmy ich starania o lepsze warunki zatrudnienia.
Pobierz mapę Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet”.
Zapraszamy na spacer, podczas którego na naszej drodze znajdziemy wciąż istniejące miejsca, jak Bramę nr 2, Dyrekcję Stoczni, Pochylnie, Halę 42A czy dźwigi, jak i te które zniknęły ze współczesnego krajobrazu terenów postoczniowych stołówkę centralną, szpital zakładowy czy willę dyrektora mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.
Mapa Stocznia Gdańska Szlakiem Kobiet”
Pracownice Stoczni uczestniczyły także w wydarzeniach znaczących pod względem obywatelskim i politycznym. Opowiadamy o uczestniczkach strajku w sierpniu 1980 r. tych znanych i tych anonimowych. Przedstawiamy Annę Walentynowicz, Alinę Pienkowską, Marylę Płońską, Bernadetę Stankiewicz, Henrykę Krzywonos, Joannę Dudę-Gwiazdę, Bożenę Rybicką, Magdalenę Modzelewską i inne działaczki opozycyjne oraz artystki obecne w Stoczni w czasie strajku. Wspominamy także wcześniejsze wydarzenia z grudnia 1970 r.
Mapa Stocznia Gdańska Szlakiem Kobiet”
Autorki: Anna Miler, Magdalena Stormowska
Projekt graficzny: Julia Porańska, http://botak.info/
Mapę można bezpłatne otrzymać w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40, (pon-pt) 12.00 18.00)
**Wydawnictwo jest dostępne w wersji pdf: metropolitanka.ikm.gda.pl. **
Podziękowania za konsultacje : Irena Wojcieszak, Zygmunt Tyska, Alicja Żarkiewicz, Elżbieta Podoska Filipowicz, Daria Klucewicz, Dagmara Rozkwitalska, Gerard Schuurman, dr hab. Piotr Perkowski.
Podziękowania: Anna Eichler, Stowarzyszenie Arteria
Wykorzystano fragmenty tekstów z poprzedniej edycji mapy, w której tworzenie zaangażowane były i byli: Barbara Borowiak, Anna Miler, Irena Wojcieszak, Marta Tymińska, Anna Urbańczyk, Małgorzata Ostrowska, Ryszard Kopittke, Agata Włodarczyk, Katarzyna Majchrowska
Instytut Kultury Miejskiej, ikm.gda.pl/, ikm.gda.pl/2019/08/23/mapa-stocznia-gdanska-szlakami-kobiet/
Autor: krystian