Wśród klientów sklepów z farbami panuje przekonanie, że najlepsza farba do malowania drewna powinna być matowa. Czy faktycznie matowa farba do drewna jest idealnym rozwiązaniem dla każdego? Warto się nad tym zastanowić i rozważyć również wybór satynowej farby do drewna.

Dobra farba do drewna niekoniecznie musi być matowa lub satynowa, istnieją jeszcze farby, które łączą obie cechy tego rodzaju farb. Są to farby półmatowe, mają niewielki połysk i prezentują się całkiem ciekawie na drewnianych meblach czy też drewnianych ścianach. Kolejnym krokiem jest odpowiedni dobór koloru farby do drewna, kolory mogą być dodatkowo jeszcze w różnych odcieniach, co widać wyraźnie przy wyborze farby beckers do drewnaKolorowe farby do drewna zalecane są dla osób, które nie chcą trzymać się tradycyjnego schematu w postaci białej farby do drewna. Przykładowo czarna matowa farba do drewna jest numerem jeden wśród farb o odmiennej kolorystyce i zwykle dobierana jest do nowocześnie wyglądających mebli, bez specjalnych zdobień.

Farba matowa dobrym rozwiązaniem dla każdego?

Na pytanie czy farba do drewna satynowa czy matowa – trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale już wskazując wąską sferę zastosowania łatwiej podjąć taką decyzję. Farby do malowania drewna na zewnątrz powinny być utrzymane w barwie matowej, ponieważ satynowy połysk w dużym stopniu odbija światło, co może stać się irytujące w przypadku przebywania na zewnątrz. Tak samo warto zauważyć, że złota farba do drewna ma trudności z wkomponowaniem się do zielonego ogrodu, natomiast może wspaniale współgrać z barokowymi meblami w stylowym pomieszczeniu ze ścianami pomalowanymi transparentną farba do drewna. Jeszcze inne właściwości powinna posiadać farba do parkietu – oprócz oczywistego faktu, że powinna być wyjątkowo odporna na ścieranie to w tym przypadku zastosowanie satynowego połysku może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jeśli więc planujemy malowanie drewna na zewnątrz to najlepsza farba do drewna może ukrywać się wśród farb matowych lub półmatowych na półce sklepowej. Dużym powodzeniem cieszy się biala farba do drewna, której zastosowanie nie ogranicza się jedynie do mebli ogrodowych, ale również do płotków drewnianych. Jeśli ktoś martwi się o to, że na barwie białej będzie szybciej dostrzegalny brud to może wybrać szarą farbę do drewna, która jest doskonałą alternatywą dla farby białej do drewna. Kupując farbę do drewna możemy zostać zachęceni na dopłatę za jej wersję ekologiczną. Farba ekologiczna do drewna ma w sobie mniej szkodliwych substancji, a tym samym wydziela mniej nieprzyjemnych zapachów, więc zalecana jest szczególnie dla osób posiadających dzieci, bo jest dla nich bezpieczna. Farby do drewna na zewnątrz mają w sobie dodatkowe składniki ochronne, które zwiększają wytrzymałość farby na szkodliwe promieniowanie UV. Farby do drewna zewnętrzne muszą być też odporne na skrajne temperatury powietrza. Nie wszystkie farby zewnętrzne do drewna mogą poszczycić się wieloletnią gwarancją producenta, dlatego należy bacznie zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniu.

Niezależnie od tego czy będzie to farba do drewna biała, czy może farba do drewna kolorowa warto wiedzieć, że po podjęciu ostatecznej decyzji i pomalowaniu drewna na wybrany kolor już nie będzie można tak łatwo przywrócić naturalnego koloru mebla. Farby do malowania drewna wnikają we wszelkie zakamarki i niedoskonałości drewna i bardzo ciężko jest całkowicie usunąć farbę do malowania drewna w przypadku zmiany zdania. Dlatego należy uznać, że pomalowanie mebla to już kwestia ostateczna.