Kominki domowe bez wątpienia są klimatycznym elementem, który nadaje każdemu wnętrzu odpowiedniego charakteru. Potrafi zmienić oblicze wnętrza salonu, sypialni czy kuchni dosłownie nie do poznania. Posiada wiele rozmaitych funkcji i zastosowań, które postaramy się przedstawić w poniższym artykule. Jeżeli chcesz poznać funkcję kominków domowych - koniecznie przejdź do dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

 Funkcje kominków domowych

Przede wszystkim funkcja dekoracyjna

Znacznie częściej decydujemy się na kominek ze względu na jego walory dekoracyjne. Odpowiednio dobrany kominek może być świetnym uzupełnieniem naszej aranżacji, może być głównym elementem aranżacji, lub może być skrupulatnie zakamuflowany, aby sugerował naszym gościom zupełnie coś innego. To na co postawimy zależy już od nas samych. Interesuje Cię tradycyjny wystrój wnętrz? Wówczas najlepiej sprawdzi się kominek otwarty lub z wkładem żeliwnym. Jeżeli nastawiasz się bardziej na rozwiązania nowoczesne - postaw na kominki elektryczne, biokominki czy kominki z wkładem stalowym. Kominki elektryczne i biokominki praktycznie w ogóle nie generują zanieczyszczeń, a ich funkcja dekoracyjna jest nieoceniona w przypadku nowoczesnych aranżacji. Takie rozwiązanie skutecznie będzie cieszyło oko, a sam wybór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Funkcja dogrzewająca

Kominek domowy (we Wrocławiu) może pełnić również funkcję dogrzewającą. Wówczas nasz podstawowy system grzewczy jest wspomagany kominkiem. Świetnie sprawdza się to w sezonie jesienno-zimowym, gdy dogrzewanie za pomocą tylko i wyłącznie kominka domowego będzie dla nas wystarczające.

Funkcja centralnego ogrzewania

Kominek może być też centralnym ogrzewaniem dla naszego domu. O ile z powodu kwestii prawnych nie może całkowicie zastąpić naszej poprzedniej instalacji - o tyle może równolegle z nią istnieć. Przy pomocy dodatkowych systemów takich jak DGP czy płaszcz wodny - kominek może również podgrzewać wodę użytkową. Jak widać funkcjonalność kominka domowego jest ogromna i od nas zależy na co tak naprawdę się zdecydujemy.

Grillowanie

Producenci nowoczesnych kominków domowych oferują również specjalne ruszty, dzięki którym będziemy w stanie skutecznie upiec lub ugrillować mięso w naszym wkładzie. Wszystko oczywiście przy zamkniętych drzwiczkach. Efekt będzie tym lepszy, czym więcej będzie żaru w naszym palenisku. Jeżeli interesuje Cię takie rozwiązanie - na rynku dostępne są również takie opcje.

Kominki domowe mają mnóstwo zastosować i funkcji. Do niedawna kojarzyły się tylko i wyłącznie z ciężkimi i niezbyt estetycznymi kominkami kaflowymi w kuchni. Teraz jest to rozwiązanie jak najbardziej wszechstronne, które wkupuje się w nasze łaski coraz częściej. Decydując się na taki zakup pamiętaj, aby wybierać sprawdzone i zaufane opcje jeżeli chodzi o producentów. Aktualne oferty są jak najbardziej konkurencyjne, dlatego można sporo zaoszczędzić. A producenci będą dbali o nas przez cały okres współpracy - od montażu, po okresowe przeglądy naszego nowego systemu.