Różne wizy do USA — na co się zdecydować?

Polska jest jednym z tych krajów, którego obywatele przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych przekraczającym 90 dni muszą się starać o wizę. Od niedawna krótszy pobyt może się odbyć w ramach "Visa Waiver Program", czyli programu ruchu bezwizowego. Co zrobić chcąc wyjechać na krótko? Jakie są wizy do USA? Jaką wybrać?

Rodzaje wiz do USA

Ambasada i Konsulat USA w Polsce na swojej oficjalnej stronie wyszczególnia około 20 różnych rodzajów wiz. Do niedawna Polacy najczęściej ubiegali się o otrzymanie krótkotrwałych wiz służbowych oraz turystycznych, a obecnie częściej korzystamy z programu ruchu bezwizowego. Innymi rodzajami są wizy pracownicze oraz studenckie. Obie są przyznawana na dłuższy okres związany ze stałą pracą zarobkową lub studiowaniem. Co ciekawe pracownicy instytucji religijnych mają odrębną kategorię wiz.

Naturalnie dziennikarze i przedstawiciele mediów, którzy stale muszą jeździć po świecie, mają swój rodzaj wizy. Zupełnie odrębnym typem są te, dla uczestników wymian kulturalnych. Nawet członkowie załóg samolotów i okrętów muszą mieć wystawione wizy.

Ostatnim rodzajem wiz są te, które wystawia się dyplomatom oraz ich personelowi pomocniczemu, a także wszystkim pracownikom (w tym np. pomocy domowej i ogrodnikom). Należy wiedzieć, że każdy rodzaj wizy rządzi się innymi prawami i pozwala na inny okres pobytu w Stanach.

Jak skorzystać z Visa Waiver Program?

W przypadku chęci wyjazdu na mniej niż 90 dni warto skorzystać z Visa Waiver. Program ten dotyczy wszystkich osób, które legitymują się polskim paszportem. Działa to od roku 2019. Oczywiście nie zwalnia to z formalności, jednak są one o wiele łatwiejsze do wypełnienia, niż dotychczasowe uzyskanie wizy.

Wszelkie sprawy urzędowe załatwia się w systemie ESTA (Electronic System of Travel Authorization). Wniosek o zgodę na wyjazd do Stanów wypełnia się na www.esta.cbp.dhs.gov. Jest to oficjalna strona prowadzona przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych Ameryki.

We wniosku o zgodę podaje się typowe dane kontaktowe, ale też datę i miejsce urodzenia, numer paszportu i jego datę ważności, imiona i nazwiska rodziców, kartę płatniczą (w razie braku wystarczy PayPal)... Wskazane jest również podanie informacji o zatrudnieniu, a nawet pseudonimy z mediów społecznościowych!

O czym należy wiedzieć korzystając z ESTA

Rozpatrywanie wniosku trwa zaledwie kilka godzin od chwili wypełnienia formularza. To zaleta, która miażdży dotychczasowe procedury ubiegania się o wizę służbową lub turystyczną. Mimo wszystko zaleca się, aby wykonać rejestrację nie później niż 72 godziny przed wylotem.

To bardzo ważne, ponieważ wniosek nie zawsze zostanie pozytywnie rozpatrzony w krótkim czasie, a bez ESTA podróżujący nie zostanie wpuszczony do samolotu. Drugą istotną kwestią jest to, że osoby podróżujące wyłącznie dzięki ESTA, przed wejściem na pokład samolotu do USA, muszą mieć już wykupiony bilet powrotny.

Sam koszt procedury rejestracji w ESTA wynosi około kilkunastu dolarów. Dobrze o tym wiedzieć, ponieważ w internecie roi się od pośredników oferujących pomoc w składaniu wniosków i to kosztuje o wiele więcej. Z tego powodu powinno się zwracać uwagę na to, gdzie wypełnia się wniosek ESTA i czy jest to oficjalna strona rządu amerykańskiego.