Architektura odpowiedzialna społecznie zakłada zminimalizowanie negatywnego wpływu budownictwa na środowisko. Dodatkowo powinna rozwiązywać bieżące problemy mieszkańców i być jak najbardziej zautomatyzowana. Co to znaczy, że budynek jest odpowiedzialny społecznie i czy taka architektura jest naszą przyszłością?
Architektura odpowiedzialna społecznie – co to znaczy?
Architektura odpowiedzialna społecznie może dotyczyć niewielkich budynków, jak i wielkich, miejskich inwestycji. Często obejmuje również starsze budynki, które zostały zmodernizowane, aby sprostać odpowiednim wymaganiom. Budynki powinny stanowić rozwiązanie jakiegoś problemu i być ekologiczne oraz nie ingerować zbyt mocno w aktualne środowisko. Obecne trendy w architekturze wskazują, że takie rozwiązania stają się coraz popularniejsze, a wkrótce całkowicie zdominują rynek. Wynika to głównie z aktualnych potrzeb: rozrastające się miasta, zmiany społeczne i coraz większe zanieczyszczenie środowiska, zmuszają architektów do zmiany podejścia do planowania zabudowy. Jednak to, czy architektura odpowiedzialnie społecznie zależy tak naprawdę od wszystkich – projektantów i obywateli, którzy wybierając konkretne rozwiązania tworzą popyt.
Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Gdańsk Aniołki
Architektura, która rozwiązuje problemy
Projektanci przygotowując plan zabudowy oraz plany architektoniczne powinni brać pod uwagę również aktualne problemy, charakterystyczne dla danego regionu. Duża migracja, zmiany kulturowe, starzejące się społeczeństwo i inne problemy społeczne oraz wymagania konsumentów znacząco wpływają na zmiany w trendach architektonicznych. Tak więc w przyszłości nastąpi zdecydowanie większa automatyzacja, wykorzystanie surowców naturalnych i funkcjonalność. Jak przewidują eksperci bardzo popularne stanie się budownictwo modułowe, które umożliwia szybką zmianę funkcji danego pomieszczenia, a nawet odczepianie i doczepianie kolejnych modułów w zależności od potrzeb.
Architektura przyjazna środowisku
Niezwykle ważnym aspektem w architekturze odpowiedzialnej społecznie jest dbałość o środowisko. Ten trend jest już bardzo widoczny, zwłaszcza że przynosi również oszczędności. Budynki pasywne, domy hybrydowe i technologie, które zapobiegają znacznym utratom ciepła to coraz chętniej wybierane rozwiązania. Dodatkowo w domach, ale i budynkach o charakterze użytkowym coraz częściej wykorzystuje się odnawialne źródła energii takie jak panele fotowoltaiczne, czy turbiny wiatrowe.