Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdańsk

Wczoraj po godzinie 18:00 policjanci ruchu drogowego otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul.Polanki. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce, wstępnie ustalili, że 49-letni gdańszczanin kierujący samochodem marki BMW, jadąc ul. Polanki w kierunku ul.Chrzanowskiego, nie ustąpił pierwszeństwa i potrącił przechodzącego po wyznaczonym przejściu dla pieszych 60-latka z Gdańska, który poruszał się z wykorzystaniem podpórki czterokołowej tzw.”balkonika”. Podczas zdarzenia na dworze było już ciemno, a jezdnia była mokra.
Pieszy z urazem głowy oraz nogi i dłoni trafił do szpitala. Z uwagi na rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego policjanci zatrzymali prawo jazdy należące do kierowcy bmw.


Policjanci przypominają.
Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, czy leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.
Bezpieczna prędkość i odległość
Żelazną zasadą w czasie poruszania się po mokrej nawierzchni, czy jazdy w trakcie opadów deszczu jest odpowiednia prędkość. Niestety często jest ona utożsamiana z prędkością dozwoloną, z jaką mogą poruszać się pojazdy na określonym odcinku drogi. Pamiętajmy o tym, że znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję odnośnie tego, z jaką prędkością mamy jechać kierowca musi podjąć indywidualnie. Karygodne jest utrzymywanie takiej samej prędkości w momencie, gdy nagle z nawierzchni suchej, jezdnia robi się mokra. W takiej sytuacji zdecydowanie zmniejsza się przyczepność opon do nawierzchni drogi, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Niezmiernie istotną rzeczą jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto. Pamiętajmy o tym, że utrzymując bezpieczną odległość od jadącego przed nami pojazdu, zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze.
Zadbajmy o widoczność
Szyby pokryte kroplami wody oraz zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Podobnie należy sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek. Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu. Aby być widocznym na drodze jako piesi, nie zapominajmy o odblaskach i odzieży z elementami odbijającymi światło. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które wieczorową porą będą wracały ze szkoły do domu.


Światła przeciwmgłowe.
Światła przeciwmgłowe używane niezgodnie z przeznaczeniem mogą być dużym utrudnieniem dla innych kierowców. Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu - na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami. Należy pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych podczas dobrej widoczności jest uciążliwe dla innych. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.
Ograniczone zaufanie
Nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle, musimy liczyć się z tym, że ktoś będzie próbował złamać zakaz, przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu, czy jeśli chodzi o pieszych przebiec przez jezdnię.


Oto najważniejsze przykazania ,,zimowego kierowcy’’
1. Do zimy przygotuj się wcześniej
-Jeżeli nie zmieniłeś jeszcze opon letnich na zimowe, zrób to jak najszybciej. Pierwsze przymrozki lub śnieg mogą cię zaskoczyć.
-Sprawdź stan akumulatora i wymień na nowy, jeżeli stary jest już wyeksploatowany.
-Zaopatrz się w akcesoria takie jak środek do odmrażania zamków, szyb, skrobaczka.
-Nie zapomnij o zapasie zimowego płynu do spryskiwaczy i wymianie wycieraczek, jeżeli poprzednie utraciły swoją sprawność.
2. Przestaw się na ,,zimowy styl jazdy’’
Ten sam manewr wykonywany podczas sprzyjających warunków drogowych, wykonany jesienią czy zima, może być przyczyną wypadku lub kolizji. Bądź uważny, rozsądny i dostosuj prędkość podczas wyprzedzania.
3. Pamiętajmy, że jesień to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zachowujmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o tym, że nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych. Nie zapominajmy o tym, że zmiana aury wymusza zmianę techniki kierowania pojazdem, a chwila nieuwagi i roztargnienia może być przyczyną tragedii.