Kiedy warto odwiedzić podologa?

Grzybica, haluksy, odciski, modzele, brodawki, wrastające paznokcie czy płaskostopie to bardzo uciążliwe dolegliwości stóp. Jak je rozpoznać oraz skutecznie leczyć?

Choroby stóp – objawy i leczenie

Obecnie wiele osób boryka się z chorobami stóp. Wiele z nich powoduje ból oraz dyskomfort podczas chodzenia. Pośród wielu uciążliwych dolegliwości można wymienić:

  • grzybicę - która pojawia się wówczas, gdy spędzamy dużo czasu w butach. Wtenczas dochodzi bowiem do rozwoju bakterii. Grzybica powoduje suchość skóry, jej zaczerwienienie, pęcherze, świąd oraz łuszczenie się skóry. Aby zapobiec rozwojowi bakterii, należy utrzymywać stopy, a przede wszystkim obszar pomiędzy palcami w odpowiedniej czystości oraz suchości. Należy także często zmieniać buty oraz skarpetki.
  • haluksy – czyli deformację stawu śródstopno - paliczkowego palucha. Schorzenie to charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. W większości przypadków deformacja ta występuje obustronnie i na początku jest niebolesna. Niemniej z czasem może dojść do miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, obrzmieniem oraz bólem na wysokości stawu śródstopno - paliczkowego palucha.

Haluksy są zazwyczaj dziedziczne, ale na ich powstawanie ma również wpływ noszenie butów na wysokim obcasie. Leczenie polega na doborze odpowiedniego obuwia, stosowaniu wkładek ortopedycznych oraz aparatów korygujących.

  • suchość skóry w obrębie stóp – która powoduje swędzenie i pieczenie. W celu skutecznego przeciwdziałania warto używać łagodnego mydła oraz kremu lub balsamu nawilżającego. Warto też dodawać olejki do kąpieli, które sprawią, że stopy będą lepiej nawilżone.
  • odciski i modzele – które to powstają wówczas kościste części nogi ocierają się o buty. W tym przypadku ważne jest dobranie odpowiednich butów oraz wkładek ortopedycznych.

Choroby stóp a wizyta u podologa

Borykając się z problemami stóp warto wybrać się do ortopedy lub podologa. Co prawda podologia to dziedzina, która w naszym kraju dopiero się rozwija, ale każdy dobry podolog potrafi skutecznie pomoc w wielu uciążliwych schorzeniach stóp. Potrafi on dobrać właściwy dla danego pacjenta rodzaj terapii oraz wykonać zabiegi, które mają za zadanie przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stóp.

Podolog w razie potrzeby obcina, szlifuje, koryguje paznokcie oraz usuwa odciski czy zgrubienia. Informuje także jak właściwie dbać o paznokcie oraz stopy. Do podologa mogą udać się także osoby chore na cukrzycę oraz panie po nieudanej wizycie u kosmetyczki i źle wykonanym pedicure.

Warto skorzystań z usług doswiadczonych gabinetów podologicznych jak Ortosova Gdynia.