Strażnicy miejscy sprawdzają czy klienci sklepów oraz galerii handlowych stosują się do zasad bezpieczeństwa. Każdy kto będzie ignorował obowiązujące obostrzenia musi liczyć się z konsekwencjami. Za niezasłanianie ust i nosa w przestrzeni zamkniętej za pomocą maseczki grozi mandat w wysokości do 500zł.
20211126_090734_1600x900

Z tygodnia na tydzień notowane są kolejne dynamiczne wzrosty zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W ostatnich dniach przybywa też zgłoszeń na numer 986 o osobach, które zapominają o zakrywaniu ust i nosa maseczką w sklepach i galeriach handlowych. Właśnie w tych miejsca częściej pojawią się strażnicy miejscy. Mundurowi będą w szczególności zwracać uwagę na klientów, którzy nie stosują się do obowiązku zakrywania twarzy. W razie konieczności sięgną po bloczek mandatowy lub sporządzą notatkę urzędową do Policji o skierowanie wniosku o ukaranie do sądu.

Od kilku tygodni działania funkcjonariuszy skierowane są na stosowanie się do aktualnie obowiązujących nakazów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w komunikacji miejskiej. Teraz przyszedł czas na placówki handlowe. Statystyki pokazują, że wiele osób nadal ignoruje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych za pomocą maseczki. Od początku tego roku strażnicy za nieprzestrzeganie zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi pouczyli 440 osób, wystawili 1956 mandatów i sporządzili 79 notatek na wniosek o ukaranie do sądu.

Gdzie trzeba nosić maseczkę?
Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Twarz można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone!

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa, zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.