Obniż rachunki w domu w zabudowie szeregowej. Poznaj nasze propozycje!

Jedną z bardziej popularny fraz wpisywanych ostatnio w wyszukiwarkach internetowych jest „jak obniżyć rachunki?” W tych trudnych czasach oszczędności poszukują niemal wszyscy – niezależnie od tego czy mieszkają oni w mieszkaniach w blokach, w domach jednorodzinnych, domach w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej czy też w innego typu budynkach. To właśnie wysokie rachunki za prąd oraz wysokie koszty ogrzewania budynków spędzają sen z powiek wielu z nas. Na szczęście niektórzy właściciele domów znajdujących się w zabudowie szeregowej odnaleźli sposób na obniżenie rachunków. Jaki to sposób? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Fotowoltaika – dobre rozwiązanie na trudne czasy

Nikt nie lubi się ograniczać jeśli nie musi. Dlatego też właściciele domów szeregowych nie chcący nieustannie odłączać urządzeń elektrycznych z gniazdek by zmniejszyć ich pobór energii postawili na fotowoltaikę. Czym jest fotowoltaika? Słowo to wywodzi się z języka greckiego, gdzie stanowi określenie światła oraz nazwę jednostki siły elektro-napędowej (wolt). Jest to dziedzina nauki oraz techniki zajmująca się pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieni słonecznych. Fotowoltaika przebojem wdarła się do polskich domów już kilka lat temu, ale w dobie obecnego kryzysu energetycznego zyskała szczególną popularność. Panele fotowoltaiczne – niezbędne do pozyskania energii – mogą być instalowane na istniejących już budynkach jednorodzinnych, ale znacznie korzystniejsze jest montowanie w trakcie budowy domu, co eliminuje powstanie ewentualnych kosztów naprawy elewacji czy pokrycia dachowego. Nie wszyscy deweloperzy oferują takie rozwiązanie jednakże te firmy, które proponują to swoim Klientom zazwyczaj korzystają z usług sprawdzonych partnerów biznesowych gwarantujących najwyższą jakość wykonania.

Instalacje fotowoltaiczne w domach szeregowych – korzyści

Najważniejszą korzyścią wynikającą z posiadania instalacji fotowoltaicznej jest przede wszystkim obniżenie kosztów ponoszonych za prąd. Rozwiązanie to przynosi długoterminowe, wymierne korzyści pomimo nakładów finansowych, jakie musimy ponieść na początku. W praktyce oznacza to, iż decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych generujemy energię, która w pierwszej kolejności wykorzystywana jest do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego. Właściciele mikrostacji energetycznych mogą wykorzystać nawet 100% wyprodukowanej energii, która jest magazynowana (jest to tak zwane „bilansowanie). Energia gromadzona w miesiącach letnich (bardziej słonecznych) może być wykorzystana do zasilania domu w okresie zimowym. Szacuje się, iż rachunki za prąd w domach szeregowych mogą zostać obniżone nawet o 90% jeśli ich posiadacze korzystają z instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie właściciele domów szeregowych, na których zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne zyskują większą niezależność od podwyżek cen energii, a także jej dystrybucji.
Instalacje fotowoltaiczne są bardzo proste w obsłudze i nie wymagają dużego wysiłku, gdyż zarówno produkcja energii jak i jej przesył są wykonywane automatycznie. Dedykowane urządzenie – falownik (stanowiący nieodłączny element instalacji fotowoltaicznych) - ostrzega użytkowników w przypadku, gdy instalacja działa nieprawidłowo. Nie trzeba także martwić się o mycie paneli fotowoltaicznych, gdyż dzięki ich nachyleniu doskonale z tym zadaniem radzi sobie deszcz.

Kolejną niewątpliwą zaletą korzystania z tego rodzaju generowania i poboru energii jest jej pozytywny wpływ na środowisko. W przeciwieństwie do innych metod, panele nie emitują szkodliwych substancji, gazów i płynów, a także nie generują hałasu i nie zużywają zasobów wody pitnej. W produkcji paneli wykorzystuje się najczęściej aluminium, które jest materiałem mogącym zostać poddanym procesowi recyklingu.

Pompa ciepła – zasada działania i korzyści płynące z jej posiadania

Innym, korzystnym rozwiązaniem stosowanym w domach szeregowych są pompy ciepła. Podobnie jak w przypadku paneli fotowoltaicznych – ich montaż jest najbardziej korzystny w trakcie budowy domów dlatego też wybrane firmy deweloperskie oferują to rozwiązanie wraz ze sprzedażą segmentu. Pompa ciepła wymusza przepływ ciepła z obszaru charakteryzującego się niższą temperaturą do obszaru o wyższej temperaturze.

Pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, nie powodującym zanieczyszczenia środowiska naturalnego ze względu na to, że urządzenie to nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Z tego powodu pompy ciepła mogą stanowić ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych sposobów ogrzewania (z wykorzystaniem węgla lub innych paliw kopalnianych). Dodatkowo pompy nie produkują dymu oraz popiołu.

Wśród innych korzyści pomp ciepła posiadacze domów szeregowych wyróżniają – między innymi – możliwość podgrzania wody użytkowej do nawet 55 stopni, niskie koszty eksploatacji, bezpieczeństwo użytkowania urządzenia, brak konieczności posiadania zbiorników na paliwo lub też wygospodarowania miejsca do magazynowania opału, niewielki obszar potrzebny do instalacji pompy, ich długą żywotność, a co najważniejsze – obniżenie rachunków za ogrzewanie

Podsumowanie

Reasumując – instalacja paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej spotykane wśród właścicieli domów w zabudowie szeregowej pragnących znacząco obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie. Decydując się na instalację tego rozwiązania warto rozważyć możliwość założenia paneli oraz rozprowadzenia wszelkich, niezbędnych instalacji dla obu tych urządzeń już na etapie budowy (co jest rozwiązaniem oferowanym przez niektórych deweloperów). Dodatkowo doświadczone firmy deweloperskie na przestrzeni lat nawiązały współpracę ze znakomitymi producentami paneli i instalacji fotowoltaicznych oraz wytwórcami pomp ciepła, a jednocześnie ze sprawnie działającymi ekipami monterskimi, co eliminuje wystąpienie ewentualnych problemów w trakcie montażu czy późniejszego użytkowania.

Jeżeli szukasz w domu w zabudowanie bliźniaczej lub szeregowej na terenie Trójmiasta i okolic, to koniecznie odwiedź stronę dewelopera AM PROJEKT – www.amprojekt.com.pl