Najpiękniejsze plaże na Bali

Greckie wyspy to prawdziwy raj dla turystów. Piękne plaże, malownicze zatoki i ciepłe morze sprawiają, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Najpopularniejsze wyspy to Kreta, Rodos, Mykonos i Santorini, jednak jest wiele mniej znanych wysp, które są równie wyjątkowe!

Grecja i jej wyspy

Grecja to państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Od północy graniczy z Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią, a od wschodu z Turcją. Grecja liczy ponad 10 mln mieszkańców, a jej stolicą i największym miastem są Ateny. Kraj ma bogatą historię, a starożytna grecka cywilizacja miała znaczący wpływ na rozwój kultury zachodniej. Grecja znana jest z pięknych plaż, starożytnych ruin i pysznej kuchni. Jest to również popularny kierunek turystyczny, który odwiedza wiele osób, aby poznać jego kulturę i historię. Terytorium Grecji obejmuje obszar kontynentalny, który jest częścią Półwyspy Bałkańskiego oraz wyspy rozmieszczone na morzu Egejskim i Jońskim. Grecja posiada około 2,5 tysiąca wysp, z czego mała część jest zamieszkana.

Wyspa Lemnos

Lemnos to grecka wyspa w północnej części Morza Egejskiego. Głównym miastem wyspy i siedzibą gminy jest Myrina. Ma 476 km² powierzchni, którą zamieszkuje ponad 16 tys. ludzi. Lemnos jest w większości płaska, ale zwłaszcza północno-zachodnia część, jest surowa i górzysta. Najwyższym punktem jest góra Skopia na wysokości 430 m n.p.m. Na wzgórzach znajdują się pastwiska dla owiec, a Lemnos ma silne tradycje hodowlane, słynie z Kalathaki Limnou, sera z mleka owczego i koziego oraz sera melipasto, a także z jogurtu. Winogrona Muscat są uprawiane na szeroką skalę i są wykorzystywane do produkcji niezwykłego wina stołowego, które jest wytrawne, ale ma silny smak Muscat. Od 1985 roku znacznie wzrosła różnorodność i jakość win z Lemnos. Ta wyspa posiada również pustynię - Pachies Ammoudies of Lemnos. Klimat na Lemnos jest głównie śródziemnomorski. Cechą charakterystyczną wyspy są silne wiatry, zwłaszcza w sierpniu i w okresie zimowym, stąd jej przydomek "wietrzna". Wyspa ta jest wspominana w wielu mitach, co czyni ją jeszcze bardziej interesującą.

Wyspa Naksos

Naksos to grecka wyspa, która jest największa w archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim o powierzchni 448 km². Naksos ma długą historię, ze starożytnymi wpływami greckimi, rzymskimi i bizantyjskimi. Wyspa jest również znana z produkcji marmuru i owoców cytrusowych. Oprócz naturalnego piękna i historycznych miejsc, Naksos jest również popularnym miejscem turystycznym, gdzie wiele osób przyjeżdża, aby doświadczyć kultury i zrelaksować się na plażach. W czasach starożytnych Naksos słynęło z win i było centrum kultu boga Dionizosa. Według legendy, Dionizos znalazł Ariadnę śpiącą na brzegu wyspy po tym, jak została opuszczona przez Tezeusza w drodze do domu po zabiciu Minotaura na Krecie. Naksos było zamieszkiwane we wczesnej epoce brązu przez Kreteńczyków, Karian i Tesalczyków. Artyści z wyspy odegrali ważną rolę w rozwoju rzeźby archaicznej. W VII i VI wieku p.n.e. biały, głęboko ziarnisty marmur był eksportowany na posągi, przyczyniając się znacznie do dobrobytu wyspy.

Zakintos

Zakintos to grecka wyspa na Morzu Jońskim. Zajmuje powierzchnię 405,55 km2, a jej linia brzegowa ma długość około 123 km. Nazwa, jak wszystkie podobne nazwy kończące się na

-nthos, jest pochodzenia przedmykeńskiego lub pelasgijskiego. W mitologii greckiej wyspa nosiła imię Zakynthos, syna legendarnego arkadyjskiego wodza Dardanusa. Zakintos ma ponad 39 tys. mieszkańców, a jego stolica i największe miasto jest również nazywane Zakintos. Wyspa znana jest z pięknych plaż, w tym Navagio Beach, która znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu i znana jest z krystalicznie czystych wód i białego piasku. Inną popularną atrakcją na Zakynthos są Błękitne Jaskinie, które są serią jaskiń morskich znajdujących się na północnym wybrzeżu wyspy i są znane z jasnoniebieskich wód.

Tasos

Tasos to grecka wyspa w północnej części Morza Egejskiego. Jest to najbardziej na północ wysunięta główna grecka wyspa o powierzchni 380 km2. Największym miastem i stolicą jest Thasos, oficjalnie znane jako Limenas Thasou, "Port Thasos", położone na północnej stronie. Z lądem połączone jest regularnymi liniami promowymi pomiędzy Keramoti i miastem Thassos oraz pomiędzy regionalnym centrum Kavala i Skala Prinou. Wyspa ta jest znana z pięknych plaż, w tym Golden Beach, która znajduje się na wschodnim wybrzeżu wyspy i jest znana ze złotego piasku i krystalicznie czystej wody. Wyspa posiada również kilka ciekawych zabytków, w tym starożytne miasto Thasos, które zostało założone w VII wieku p.n.e. i było ważnym ośrodkiem handlowym w czasach starożytnych. Tasos jest również znana ze swojego naturalnego piękna, a jej lasy, gaje oliwne i winnice stanowią wspaniałe tło dla aktywności na świeżym powietrzu, takich jak turystyka piesza i rowerowa. Wyspa jest również domem dla kilku źródeł termalnych, które mają właściwości lecznicze i są popularną atrakcją turystyczną.

Podsumowanie

Wyżej wymienione wyspy greckie zdecydowanie warto odwiedzić. Niemniej istnieje wiele innych pięknych wysp w tamtych rejonach. Wyspy te są popularnymi destynacjami turystycznymi ze słonecznymi plażami, cudami natury oraz niesamowitą kulturą i świeżą kuchnią.