Jak sprzątać zalane mieszkanie?

Często się może zdarzyć, że mieszkanie zostanie zalanej z winy właściciela lub innych mieszkańców bloku. Dobrze jest wówczas wiedzieć, jak sprzątać zalane mieszkanie, aby można było odratować te przedmioty, które nie ucierpiały w wyniku tego zdarzenia.

Od czego zacząć sprzątanie mieszkania po zalaniu?

Sprzątanie po zalaniu Białystok trzeba przede wszystkim zacząć od zidentyfikowania źródła, dzięki czemu można uchronić się przed ponownym zdarzeniem. Warto zatem sprawdzić takie urządzenia jak pralkę, prysznic, wannę, zmywarkę do naczyń, lodówkę, muszlę klozetową czy też dobrze jest sprawdzić, czy woda nie przedostała się spod cieknącego węża, który jest najczęściej schowany pod umywalką. Dobrze jest też od razu wyłączyć całkowity dopływ wody i prądu do mieszkania. Gdy już zostanie zlokalizowane źródło, to należy zebrać wszystkie nieczystości, które mogły się ukazać na podłodze przez zalanie. Warto także pozbierać takie przedmioty, które nie uległy znacznemu uszkodzeniu, dzięki czemu będzie można je wysuszyć i będą mogły nadawać się jeszcze do ponownego użycia. Gdy zalanie ma miejsce w łazience lub w pralni, to dobrze jest wyjąć z tych pomieszczeń wszystkie ubrania, które są naszykowane do prania, gdyż wilgoć źle wpływa na odzież.

Czy sprzątanie po zalaniu mieszkania można zlecić fachowcom?

Wiele osób nie ma czasu na to, by posprzątać dokładnie mieszkanie po zalaniu. Warto też dodać, że zaleca się też zrobienie dezynfekcji mieszkania, zwłaszcza gdy źródłem zalania była muszla klozetowa. Dlatego też dobrze jest wybrać firmę, która oferuje profesjonalne usługi porządkowe. Dzięki temu będzie pewność, że mieszkanie będzie posprzątane bez pominięciem żadnego kawałka podłogi. Co więcej, to wiele tego rodzaju firm ma też w swojej ofercie od razu dezynfekcje i ozonowanie mieszkania. Warto jednak pamiętać, że profesjonalne czyszczenie mieszkania może trwać kilkanaście godzin lub nawet dwa czy trzy dni, w zależności od wielkości uszkodzeń.

Czy trzeba robić remont po zalaniu mieszkania?

Wszystko zależy od tego, w jak dużym stopniu uległy uszkodzeniom podłogi w pomieszczeniach czy ściany. Dobrze jest zatem wcześniej sięgnąć po radę fachowca, który oceni stan mieszkania i określi, czy jest już bezpieczny czas na powrót i czy trzeba będzie wykonać remont podłogi. Niektórzy decydują się po zalaniu na odmalowanie ścian, co sprawi, że mieszkanie odzyska swój blask, a zapach po zalaniu się całkowicie zniweluje.

Jakie są koszty czyszczenia mieszkania po zalaniu przez ekipę sprzątającą?

Koszty są ustalane przeważnie z właścicielami mieszkania, gdyż cena zależy od wielkości mieszkania oraz od tego, w jakim stanie znajdują się dane pomieszczenia. Warto też zwrócić uwagę, że cena za tego rodzaju usługę może być wyższa, w zależności od tego, ile czasu będzie potrzebować ekipa na posprzątanie mieszkania. Dobrze jest też pamiętać, że fachowcy posiadają specjalistyczne sprzęty, dzięki którym szybko i sprawnie będą mogli doprowadzić mieszkanie do porządku.

Jak uchronić się przed ponownym zalaniem mieszkania?

Jeśli przyczyną zalania była zepsuta pralka, zmywarka, prysznic czy muszla klozetowa, to dobrze jest zatroszczyć się o to, by wymienić te urządzenia na nowe. Dzięki temu będzie pewność, że przy ponownym użyciu danych sprzętów nie będzie obawy, iż mieszkanie znów zostanie zalane.

Dobrze jest też wspomnieć, że niektóre zalania mieszkania mogą być spowodowane przez sąsiadów, którzy mieszkają nad danym mieszkaniem. Dlatego też wówczas to sprzątanie mieszkania jest opłacane z ubezpieczenia mieszkania sąsiadów.