Prawda o oddawaniu krwi

Czy oddawanie krwi może spowodować chorobę? Na całym świecie każdego roku ludzie oddają ponad 100 milionów jednostek krwi.Krew można przechowywać tylko przez określony czas, dlatego zachęcanie do rutynowego oddawania krwi jest kluczowe. Jak wyjaśnia Światowa Organizacja Zdrowia.

Decyzja o oddaniu krwi może uratować życie, a nawet kilka, jeśli krew zostanie rozdzielona na składniki - czerwone krwinki, płytki krwi i osocze - które mogą być wykorzystane indywidualnie dla pacjentów z określonymi schorzeniami.

Oddanie krwi może spowodować chorobę

Każdy, kto jest zdrowy przed oddaniem krwi, nie stanie się mniej zdrowy po oddaniu krwi. Choć lekarze zalecają, by po oddaniu krwi odpocząć przez jeden dzień i pić płyny, zdrowie tych osób nie jest zagrożone. W ciągu około 48 godzin od oddania krwi objętość krwi wraca do normy - głównie dzięki zwiększeniu ilości osocza. W ciągu 4-8 tygodni ciało zastąpi wszystkie utracone czerwone krwinki. https://esomed.pl/hemoroidy-domowe-sposoby-leczenia/

Możliwe jest, że po zabiegu będziesz czuł się zmęczony lub miał zawroty głowy. Objawy te ustąpią same, ale możesz chcieć wypić trochę wody i zjeść małą przekąskę, aby sobie pomóc. Możesz też czuć się obolały lub mieć siniaka na ramieniu.

Jeśli ktoś bierze leki, nie może oddać krwi

Jest to częściowy mit. Osoby przyjmujące pewne leki, w tym antykoagulanty, leki przeciwpłytkowe i niektóre leki na trądzik, nie powinny oddawać krwi. Jednak w większości przypadków leki nie oznaczają, że ktoś nie może oddać krwi.

Oddawanie krwi jest czasochłonne

Chociaż rejestracja i przetwarzanie danych może zająć różną ilość czasu, procedura oddawania krwi trwa tylko około 8-10 minut.

Oddając krew, mogę nabawić się infekcji

Używa się sterylnej techniki, aby przygotować ramię przed umieszczeniem igły do pobrania krwi. Zakażenia w miejscu pobrania są prawie niespotykane. Wszystkie igły, których używamy, są nowe, sterylne i używane tylko raz, więc nie ma szans na złapanie infekcji rwiopochodnej podczas oddawania krwi.

Jeśli otrzymam transfuzję, mogę nabawić się infekcji
Ludzie mogą się zarazić od transfuzji krwi, jeżeli krew jest zakażona. [Jest to jednak bardzo rzadkie, ponieważ krew jest rygorystycznie sprawdzana pod kątem obecności wielu wirusów i bakterii. esomed.pl

Oddawanie krwi jest bolesne

Ponownie jest to częściowy mit, ponieważ podczas wbijania igły pojawia się pewien ból, ale jest on stosunkowo łagodny i krótkotrwały. Gdy igła jest już na swoim miejscu, dawca powinien czuć się komfortowo przez cały czas. Po oddaniu krwi może pojawić się ból w miejscu wkłucia igły. U niektórych osób pojawiają się siniaki, ale są one zazwyczaj nieszkodliwe.

Nie możesz być dawcą, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi

To nie zawsze jest prawdą. Jeśli ktoś ma ciśnienie skurczowe poniżej 180 i rozkurczowe poniżej 100 mm Hg, może oddawać krew. Chociaż niektóre leki uniemożliwiają oddawanie krwi, to leki na nadciśnienie nie sprawiają, że ktoś nie kwalifikuje się do bycia dawcą.

Nie możesz oddać krwi, jeśli masz wysoki poziom cholesterolu
To nieprawda - ani wysoki poziom cholesterolu we krwi, ani leki obniżające poziom cholesterolu nie dyskwalifikują kogoś do oddania krwi.