Policjanci komisariatu na Śródmieściu pracowali nad sprawą przywłaszczenia plecaka, w którym był między innymi telefon, zegarek, rzeczy osobiste, a także portfel z dokumentami, gotówką i dwoma kartami bankomatowymi. Do zdarzenia doszło 8 września na ul.Ogarnej, a zgłaszający wycenił straty na 680 zł. Sprawcy przy użyciu kart płatniczych pokrzywdzonego dokonali kilku nieautoryzowanych transakcji na kwotę prawie 270 złotych.


W sprawę zaangażowali się kryminalni z komisariatu przy ul.Długa Grobla. Następnego dnia po zgłoszeniu o takim zdarzeniu, funkcjonariusze pojechali zabezpieczać do tej sprawy zapisy z kamer monitoringu ze sklepów, w których doszło do nieautoryzowanych transakcji kartami pokrzywdzonego.
Podczas zabezpieczenia takiego nagrania, w jednym ze sklepów we Wrzeszczu kryminalni zwrócili uwagę na mężczyznę, który wszedł do placówki handlowej. Jego rysopis odpowiadał zabezpieczonemu na monitoringu wizerunkowi sprawcy, który płacił kartami pokrzywdzonego. 32- latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Kilka godzin później, jeden z dzielnicowych komisariatu we Wrzeszczu, w czasie wolnym od służby na al. Grunwaldzkiej zauważył mężczyznę, z którego wizerunkiem zapoznał się podczas służby. Był on poszukiwany przez kryminalnych ze Śródmieścia do sprawy posługiwania się utraconymi kartami bankomatowymi. Dzielnicowy zatrzymał 61-latka i zadzwonił po funkcjonariuszy ze Śródmieścia. Kolejny podejrzany w tej sprawie trafił do policyjnego aresztu.
Wczoraj rano policjant kryminalny ze Śródmieścia będąc w czasie wolnym od służby, podczas robienia zakupów w rejonie al. Grunwaldzkiej zauważył, że po drugiej stronie ulicy idzie mężczyzna, który swoim wyglądem i strojem odpowiadał wizerunkowi trzeciemu podejrzanemu w sprawie nieautoryzowanych transakcji kartami. Funkcjonariusz okazał 35-latkowi z Gdańska legitymację służbową, zatrzymał go, a na miejsce wezwał swoich kolegów, którzy byli w służbie.
Podczas pracy nad tą sprawą policjanci ustalili, że 32-latek przywłaszczył plecak, który pokrzywdzony zostawił przy ul. Ogarnej. Za pomocą kart bankomatowych, które znalazł w środku, dwa razy zapłacił za alkohol i papierosy, a w 4 przypadkach usiłował zapłacić nimi za zakupy. Karty te przekazał też swoim dwóm kolegom, którzy również płacili nimi w sklepach. Zatrzymany w tej sprawie 61-latek dokonał trzech nieautoryzowanych transakcji, natomiast 35-latek dwukrotnie zapłacił nimi za zakupy. 32-latek usłyszał siedem zarzutów w tej sprawie, 61-latek trzy zarzuty, natomiast 35-latek usłyszał dwa zarzuty i za popełnione czyny odpowie w warunkach recydywy.

Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat więzienia. Przestępstwo to w warunkach recydywy zagrożone jest karą do 15 lat więzienia. Za przywłaszczenie grozi do 3 lat więzienia.