Rekuperacja jako wentylacja przyszłości? Obniż rachunki wykorzystując energię ciepła

Nowoczesna wentylacja zdecydowanie przewyższa swoimi możliwościami dotychczasowo stosowaną powszechnie wentylację grawitacyjną. Czy rekuperacja to rozwiązanie, które ma szansę zyskać miano wentylacji przyszłości? Jakie są współczesne korzyści z jej wykorzystania czy w dalszej perspektywie rekuperacja będzie opłacalną wentylacją?

Rekuperacja – jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłą to system stałej, zasilanej energią elektryczną, wymiany powietrza, który dodatkowo umożliwia wykorzystanie energii cieplnej powietrza usuwanego z pomieszczeń do ogrzania powietrza, jakie jest do nich wtłaczane. Wszystko to dzięki zastosowaniu w rekuperatorze – czyli jednostce centralnej, jaką znajdziesz na Ventido – Hurtownia Wentylacji, specjalnego wymiennika ciepła, który przechwytuje ciepło i przekazuje jego energię do kanałów nawiewnych.

Wykorzystanie rekuperacji w nowoczesnym budownictwie

Czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to standard współczesnego budownictwa? Nie jest to system wentylacji, który wymagany jest aktualnie obowiązującymi przepisami. Niemniej jednak – nie wprost można wywnioskować, że jego zastosowanie może być w niedługim czasie niezbędne. Dlaczego? Z uwagi na konieczność spełniania w niedalekiej przyszłości przez domy wyśrubowanych standardów emisyjności i energooszczędności. Rekuperacja jako wentylacja w domach pasywnych będzie bowiem jednym z elementów umożliwiających zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego na ogrzewanie o nawet 95%. To z kolei przełoży się na redukcję ilości energii koniecznej do wyprodukowania ciepła, a dodatkowo sprawi, że dom stanie się niemal zeroemisyjny.

Oszczędności z wykorzystaniem rekuperacji

Dlaczego rekuperacja uznawana jest za wentylację, która już teraz, ale także w przyszłości, będzie generować bardzo wysokie oszczędności dla inwestora? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to bowiem kilka dodanych wartości dla nieruchomości. Oprócz zmniejszenia zapotrzebowania na produkcję ciepła – czyli redukcję kosztów ogrzewania (w dzisiejszych czasach bardzo wysokich i – jak się przewiduje – coraz wyższych w przyszłości), rekuperacja gwarantuje dostęp do wysokiej jakości, zawsze świeżego powietrza o optymalnych dla użytkowników parametrach. To z kolei przekłada się na zmniejszona zachorowalności i zwiększona produktywność – a tym samych lepiej i szybciej wykonaną pracę czy obowiązki, zmniejszoną ilość niedyspozycji czy zwolnień lekarskich.

Jak zmaksymalizować oszczędności z systemem rekuperacji?

Aby czerpać z rekuperacji jak najwięcej, warto jest zminimalizować koszty samego jej funkcjonowania. Nie jest to w dzisiejszych czasach trudne. Wystarczy bowiem posiadać przydomową instalację fotowoltaiczną, najlepiej z magazynem energii, aby móc cieszyć się darmową rekuperacją przez cały rok. To niewątpliwie przyczyni się do zmaksymalizowania oszczędności, jakie możemy zyskać z rekuperacją – pozbędziemy się bowiem jakichkolwiek kosztów utrzymania sprawności systemu. Pamiętać należy również o cyklicznych przeglądach rekuperacji, by zapobiegać obniżeniu jej sprawności czy nagłym, kosztownym awariom.

Rekuperacja – wentylacja przyszłości?

Czy system rekuperacji można uznać za wentylację przyszłości? Czy będzie ona stanowiła standardową instalację we wszystkich obiektach? Czy dalej będzie tak opłacalnym rozwiązaniem? Biorąc pod uwagę współczesne tendencje i przewidywania na rynku energetycznym, system rekuperacji może stać się podstawowym systemem wentylacyjnym wybieranym przez inwestorów. Poparte jest to nie tylko szeregiem korzyści ekonomicznych i zdrowotnych, ale także wymaganiami, jakie wymaga od nas współczesny świat.

Czy rekuperacja jest systemem wentylacji, na który warto postawić? Jak najbardziej tak - dlatego warto zacząć korzystać ze wszystkich jej dobrodziejstw już dziś!