Urząd Miejski Gdańsk: Kompost dla mieszkańców w atrakcyjnej cenie – złotówka za tonę
Wiosna przynosi nie tylko ożywienie przyrody, ale również niepowtarzalną okazję dla wszystkich, którzy pragną wzbogacić swoje ogrody. Dzięki inicjatywie lokalnych instytucji, mieszkańcy mogą skorzystać z wyjątkowej oferty - kompostu, zwanego "Czarne złoto ogrodników", za symboliczną złotówkę za tonę. To doskonała okazja, aby przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i jednocześnie zadbać o żyzność swojej ziemi.
  1. Zamówienia na "Czarne złoto ogrodników" można składać przez formularz internetowy, rozpoczynając od północy 25 marca.
  2. Mieszkańcy mają możliwość zamówienia do 1 tony kompostu w cenie 1 zł netto, z bezpłatną dostawą w granice miasta.
  3. Kompost produkowany jest z bioodpadów segregowanych przez mieszkańców, co stanowi przykład gospodarki obiegu zamkniętego.
  4. Dostawy kompostu rozpoczną się 22 kwietnia i potrwają do 24 maja, realizowane przez Gdańskie Usługi Komunalne.

"Czarne złoto ogrodników" to nie tylko kompost - to dowód na to, że segregacja odpadów ma realny wpływ na nasze bezpośrednie otoczenie. "Dzięki temu, że segregujemy odpady możemy potem korzystać z wyprodukowanego z nich kompostu. Jest to modelowy przykład gospodarki obiegu zamkniętego, którą konsekwentnie promujemy wśród mieszkańców" - podkreśla Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Procedura zamówienia i dostawy

Proces zamówienia jest prosty i wygodny - wystarczy wypełnić formularz internetowy, podając niezbędne dane kontaktowe oraz adres dostawy. Ważne jest, aby adres dostawy znajdował się w granicach administracyjnych miasta. Zarejestrowani uczestnicy akcji otrzymają maila z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. "Wiemy, jak ważna dla mieszkańców jest możliwość transportu, którą oferujemy podczas akcji 'Czarne złoto ogrodników'. Dlatego co roku angażujemy się w akcję, by kompost dowieźć pod zgłoszone adresy" - zaznacza Bartosz Piotrusiewicz, prezes spółki Gdańskie Usługi Komunalne.

Kompost SK-9 - bogactwo dla gleby

Kompost, znany jako SK-9, to polepszacz gleby, który może być wykorzystywany do upraw roślinnych w szerokim zakresie. Wzbogaca glebę w składniki pokarmowe i poprawia jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne. "Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy" - informuje Zakład Utylizacyjny. Produkt spełnia wszystkie normy i wymogi jakościowe, jednak zaleca się używanie rękawiczek ochronnych ze względu na możliwość zawartości śladowych ilości drobnego szkła i folii.

Te działania nie tylko zazieleniają nasze ogrody, ale również przyczyniają się do zazieleniania miasta, poprzez wspieranie zrównoważonego rozwoju i promowanie segregacji odpadów. To doskonała okazja, aby na własnym podwórku zacząć wprowadzać zasady ekologii i gospodarki obiegu zamkniętego.


Urząd Miejski Gdańsk