Gdańsk pamięta: Rocznica katastrofy smoleńskiej z uczczeniem ofiar
W hołdzie pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej - lokalna społeczność wspomina tragedię sprzed lat

Pamięć o tragicznym wydarzeniu z 10 kwietnia 2010 roku, kiedy to pod Smoleńskiem doszło do katastrofy samolotu Tu-154M, żyje w nas niezmiennie. Dzień ten, zapisany czarnymi literami w historii Polski, przyniósł ból i stratę, której echa odczuwalne są do dziś. W rocznicę tej smutnej daty przedstawiciele władz lokalnych oraz mieszkańcy oddają hołd zmarłym, składając wieńce i kwiaty na ich grobach oraz miejscach pamięci.

  1. Rocznica katastrofy smoleńskiej z 2010 roku, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką.
  2. Uroczystości z udziałem wicewojewodów pomorskich, Emil Rojek i Anna Olkowska-Jacyno, reprezentujących najwyższe organy państwowe.
  3. Składanie wieńców na grobach i przy pamiątkowych obiektach, m.in. przy grobie admirała floty Andrzeja Karwety i marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego.
  4. Hołd oddany również innym zasłużonym ofiarom, w tym Annie Walentynowicz - ikonie "Solidarności".

Zdarzenia sprzed lat, które wstrząsnęły polską społecznością, każdego roku przypominają o sobie, skłaniając do refleksji i zadumy nad przemijaniem. Wspólne oddawanie hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej staje się okazją do zjednoczenia, niezależnie od politycznych podziałów. Dzięki takim gestom jak składanie wieńców i kwiatów, pamięć o tych, którzy odeszli, pozostaje żywa, a historia - nigdy nie zapomniana. Wydarzenia te, choć bolesne, przypominają o wartościach takich jak patriotyzm, poszanowanie dla historii oraz potrzebie budowania wspólnoty opartej na pamięci i szacunku.

W tym dniu szczególnie mocno uświadamiamy sobie, że historia, nawet ta najtrudniejsza, jest nieodłączną częścią naszej tożsamości. Oddając hołd ofiarom, pokazujemy, że pamięć i szacunek dla tych, którzy odeszli, są fundamentami, na których budujemy naszą przyszłość. Niech ten dzień rocznicy katastrofy smoleńskiej będzie przypomnieniem o sile wspólnoty i znaczeniu pamięci historycznej w naszym życiu.


Na podst. Urząd Wojewódzki w Gdańsku