Mieczysław Struk po raz czwarty marszałkiem województwa pomorskiego, zapowiada nową siedzibę opery

Mieczysław Struk po raz czwarty objął stanowisko marszałka województwa pomorskiego. W swoim inauguracyjnym przemówieniu zapowiedział szereg ambitnych planów na nadchodzącą kadencję, w tym budowę nowej siedziby opery w Gdańsku.
- Mieczysław Struk ponownie wybrany na marszałka województwa pomorskiego
- Podsumowanie minionej kadencji: wyzwania i sukcesy
- Plany na nową kadencję: elektrownia jądrowa, transport publiczny, bezpieczeństwo
- Budowa nowej siedziby opery w Gdańsku
Mieczysław Struk, który sprawuje funkcję marszałka województwa pomorskiego od 1998 roku, został ponownie wybrany na to stanowisko, uzyskując 23 głosy za, przy 4 głosach przeciw i 6 wstrzymujących się. Kandydatura Struka została zgłoszona przez Leszka Bonné, przewodniczącego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku.
Leszek Bonna podkreślił, że Mieczysław Struk jest odpowiedzialnym i świetnie przygotowanym merytorycznie politykiem. Struk zdobył najlepszy wynik pod względem liczby głosów w ostatnich wyborach samorządowych. Po ogłoszeniu wyników głosowania, Struk podziękował za oddane głosy, także te wstrzymujące się, które określił jako kredyt zaufania. Zaznaczył, że chciałby po partnersku kierować nowym Zarządem Województwa dla dobra Pomorza i jego mieszkańców.
Kończąca się kadencja była dla marszałka Struka prawdziwym wyzwaniem. Pandemia COVID-19, a następnie napływ uchodźców z Ukrainy znacząco wpłynęły na regionalną gospodarkę i rynek pracy. Struk wskazał również na trudności wynikające z działań rządu zjednoczonej prawicy, które, jego zdaniem, przyczyniły się do utraty takich przedsiębiorstw jak Lotos i Energa oraz zmarnowania czasu oczekiwania na zamrożone środki unijne i pieniądze z KPO.
Pomimo trudności, województwo pomorskie zdołało dobrze wykorzystać dostępne środki unijne. Marszałek wymienił strategiczne inwestycje, takie jak rozbudowa PKM i rekordowy w skali kraju zakup taboru kolejowego. Znacząco poprawił się również stan dróg wojewódzkich, a modernizacja Dużej Sceny w Teatrze Wybrzeże została zakończona.
W nowej kadencji Mieczysław Struk zapowiada efektywne sięganie po środki z Krajowego Planu Odbudowy. Plany obejmują budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, rozwój farm wiatrowych oraz inwestowanie w transport publiczny. Struk podkreślił, że współpraca z PKP PLK i Ministerstwem Infrastruktury ma na celu zlikwidowanie tzw. białych plam w sieci transportowej województwa oraz rozwinięcie regionalnego transportu kolejowego w obszarze metropolii.
Marszałek wskazał na potrzebę usamorządowienia spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. W planach jest także poprawa bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich poprzez ich modernizację oraz budowę obwodnic. Struk wyraził troskę o zdrowie mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Przypomniał o roli środków z budżetu województwa w doposażaniu podmiotów leczniczych oraz budowie Centrum Pediatrii w Gdańsku.
W sferze kultury planowane są dalsze inwestycje, w tym rozpoczęcie prac nad nową operą w Gdańsku. Kontynuowane będą także inicjatywy w Swołowie i Wdzydzach. Marszałek zapowiedział również działania na rzecz ochrony środowiska, w tym wdrażanie uchwał antysmogowych i planów ochrony dla parków krajobrazowych.
Na koniec Mieczysław Struk zadeklarował współpracę z samorządowcami na poziomie gminnym i powiatowym oraz ze stroną rządową, w tym z wojewodą pomorską. Podkreślił, że pomorskie przedsiębiorstwa mogą liczyć na dalsze wsparcie, a region będzie dążył do wzmocnienia swojej pozycji jako miejsca atrakcyjnego do inwestowania.
Opierając się na: Urząd Miejski w Gdańsku
Ostatnie Artykuły

Mefedron trafiał do 13-latek - gdańska policja zatrzymała 18-latka

Weekend rozsunie tramwaje w Śródmieściu, a pasażerów przejmą autobusy

Bibliotekarze z Kościerzyny sprawdzą, czy AI naprawdę wejdzie do literatury

Groźby o wysadzeniu szpitala postawiły Gdańsk na nogi

Z komórek lokatorskich znikały rowery i elektronarzędzia - policja namierzyła sprawcę

Stara piekarnia na Wyspie Sobieszewskiej zmieni się w nowe centrum spotkań

Trasa Sucharskiego będzie częściowo zamknięta kierowcy pojadą objazdem przez Andruszkiewicza

W Śródmieściu pojawią się namioty z odpowiedziami na pytania o zmiany w komunikacji

Dzielnicowe ryneczki wracają i od soboty znów napełnią się świeżymi produktami

Gdańsk znów otwiera milion dla filmowców i liczy na nowe historie miasta

Kawa z komendantem i historia sejfu - gdańska komenda odsłoniła swoje zaplecze

45 milionów złotych dla szpitala im. Mikołaja Kopernika - powstanie nowoczesne centrum

Gdańsk szykuje niebieski finał, który połączy sport z rozmową o autyzmie

