Gdańsk: 44. Zjazd Hanzy od czwartku - kultura, historia, gospodarka
Gdańsk przygotowuje się na jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalno-gospodarczych tego roku - 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy. Miasto gościć będzie delegacje z niemal 100 miast Europy, a program wydarzeń jest niezwykle bogaty.
  1. Wielka Parada Miast i Ceremonia Otwarcia
  2. Jarmark Hanzeatycki i koncerty
  3. Gry miejskie i wystawy
  4. Szczyt Burmistrzów i forum gospodarcze

W czwartek, 13 czerwca, Gdańsk ożyje dzięki Wielkiej Paradzie Miast, która wyruszy o godzinie 19:30 z Złotej Bramy i zakończy się przy Fontannie Neptuna. Na czele pochodu staną Gdańskie Alegorie - Wolność i Sława, za nimi podążać będą historyczne postacie i gdańscy werbliści, którzy uroczyście powitają króla morskiego Gdańska - Neptuna.

Na zakończenie parady, o godzinie 20:00, odbędzie się Ceremonia Otwarcia przy Fontannie Neptuna. Uświetni ją występ Wojtek Mazolewski Quintet. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz burmistrz Lubeki Jan Lindenau poprowadzą ceremonię, oficjalnie inaugurując wydarzenia Zjazdu Hanzy.

W piątek, 14 czerwca, ruszy Jarmark Hanzeatycki na Targu Węglowym, gdzie odwiedzający będą mogli poznać różnorodne tradycje, wyroby rzemieślnicze i kulinarne z miast uczestniczących w zjeździe. Będzie to również okazja do zobaczenia specjalnej edycji targów mody, designu i młodej sztuki, czyli Bakalie x Hanza, prezentującej pomorskie marki i projektantów.

W sobotę, 15 czerwca, o godzinie 17:00 w kościele Św. Trójcy odbędzie się koncert organowy "Gdańsk Kingdom of Music Sacrum et profanum". Na organach zagra prof. Andrzej Szadejko, któremu towarzyszyć będzie Goldberg Baroque Ensemble.

Podczas Zjazdu Hanzy organizowane będą również gry miejskie, takie jak Hansa Guilds i DyleMat. Gry te pozwolą uczestnikom wcielić się w role kupców i odkryć historyczne sekrety Gdańska poprzez interaktywne wyzwania i zadania.

Jednym z kluczowych wydarzeń będzie Hanzeatycki Szczyt Burmistrzów, który odbędzie się w piątek, 14 czerwca, w Muzeum II Wojny Światowej. Szczyt stanie się forum dyskusji na temat wyzwań i możliwości stojących przed miastami hanzeatyckimi.

Na zakończenie Zjazdu, w niedzielę, 16 czerwca, odbędzie się Ceremonia Zamknięcia przy Fontannie Neptuna o godzinie 14:30. Flaga Hanzy zostanie przekazana do Visby, które będzie gospodarzem przyszłorocznego zjazdu.

Podczas trwania Zjazdu, w różnych punktach miasta, będą odbywać się liczne wystawy, takie jak "Made in Hansa" w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz "Mamy wiatr do żeglowania. Związki Gdańska z Hanzą w XIV‒XVI w." w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.

Nie zabraknie także wydarzeń religijnych. W niedzielę, 16 czerwca, w Bazylice Mariackiej odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa oraz katolicka msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp Tadeusza Wojdy. Po mszy odbędzie się uroczystość przekazania dzwonów, które po 83 latach wracają do Gdańska.

Całe wydarzenie to nie tylko okazja do podtrzymywania tradycji i kulturalnej wymiany, ale także szansa na nawiązanie kontaktów gospodarczych i turystycznych. Gdańsk, będący członkiem Nowej Hanzy od 1993 roku, ponownie staje się centrum europejskiej integracji i współpracy.


UM Gdańsk