Mieszkańcy Wrzeszcza Górnego uczcili 100-lecie ulicy Krętej
Setna rocznica ulicy Krętej była wyjątkową okazją do spotkania mieszkańców i gości, którzy wzięli udział w licznych atrakcjach przygotowanych na tę okazję. Uroczystości odbyły się w sobotę, 15 czerwca, i były wynikiem wspólnych działań lokalnej społeczności.
  1. Uroczystości z okazji 100-lecia ulicy Krętej.
  2. Wystąpienia i wykłady, w tym prof. Andrzeja Januszajtisa.
  3. Występy artystyczne i charytatywna aukcja.
  4. Stylizowane stroje mieszkańców na lata 20. XX wieku.

Ulica Kręta, położona w dzielnicy Wrzeszcz Górny, jest znana z zabudowy jednorodzinnej oraz szeregowców. Jej historia sięga lat 20. XX wieku, co potwierdzają przedwojenne księgi adresowe przechowywane w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Pani Maria Sipowicz, jedna z mieszkanek, odkryła, że ulica pojawiła się w dokumentach już w 1924 roku.

W uroczystościach wzięli udział m.in. zastępca prezydenta miasta Piotr Grzelak, radne Anna Golędzinowska i Emilia Lodzińska oraz poseł Piotr Adamowicz. Uroczystość była doskonałą okazją do integracji mieszkańców, którzy regularnie spotykają się, aby wspólnie spędzać czas.

- To jest taka ulica, na której ludzie rozmawiają ze sobą, pomagają sobie. Spotykają się w ogródkach, w domach. Można podejść do sąsiada po cukier, po jajko, jeśli komuś zabraknie. Chodzimy razem z psami - mówi Małgorzata Michalik, jedna z głównych organizatorek 100-lecia ul. Krętej. - To dość nietypowa ulica, otoczona jest zielenią, jest tu pełno ptaków, dzikie zwierzęta, jest gdzie pospacerować. Do tego wszędzie jest blisko.

Główne obchody obejmowały m.in. wykład prof. Andrzeja Januszajtisa, występ chóru "Familia Kręta", a także koncert zespołu Detko Band. Mieszkańcy przygotowali również poczęstunek oraz zorganizowali aukcję charytatywną na rzecz zwierząt.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów święta były stylizowane stroje z lat 20. XX wieku, które nosili mieszkańcy. To dodało uroczystości niepowtarzalnego klimatu i przeniosło uczestników w czasie.

Uroczystość z okazji 100-lecia ulicy Krętej była objęta patronatami prezydent miasta, rektorów lokalnych uczelni oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak. Wydarzenie zostało sfinansowane przez Radę Dzielnicy Wrzeszcz Górny oraz Gdański Fundusz Sąsiedzki ze środków miejskich.


Źródło: UM Gdańsk