Goście Hanzy pożegnali się z Gdańskiem w deszczu: Zjazd zakończony, kolej na Visby
44. Zjazd Hanzy w Gdańsku dobiegł końca, a jego uczestnicy pożegnali miasto w strugach deszczu. Delegaci z 84 miast zakończyli swoje spotkanie Małą Paradą Miast, która przeszła przez Złotą Bramę do Fontanny Neptuna.
  1. Ostatni dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku.
  2. Delegaci przemaszerowali w Małej Paradzie Miast.
  3. Prezydent Gdańska podziękowała uczestnikom i organizatorom.
  4. Flaga Hanzy przekazana do Visby na Gotlandii.

Niedziela, 16 czerwca była ostatnim dniem czterodniowego Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku. Mimo deszczowej pogody, wydarzenie zakończyło się Małą Paradą Miast, której uczestnicy, pozdrawiani przez widzów, przeszli przez Złotą Bramę na Drogę Królewską, kierując się w stronę Fontanny Neptuna. Tam odbyła się ceremonia zamknięcia zjazdu.

Podczas ceremonii, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała wszystkim obecnym i organizatorom: Kończymy dziś cztery dni intensywnych obrad Hanzy, podczas których staraliśmy się wcielić w życie hasło tegorocznego Zjazdu - “Zmiana zaczyna się tutaj”. W swoim przemówieniu prezydent podkreśliła znaczenie młodych uczestników obrad Młodej Hanzy (Young Hanza), wyrażając nadzieję na przyszłość: Jesteście naszą nadzieją.

Jan Lindenau, burmistrz Lubeki i przewodniczący Związku Hanzy, również wyraził swoje uznanie dla Gdańska: W minionych czterech dniach poznaliśmy miasto, które jest otwarte na świat, które przyjęło nas z otwartymi ramionami i w którym przeżyliśmy wiele radosnych momentów, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Lindenau podkreślił także nowoczesne elementy programu zjazdu, które zgodnie z mottem “Zmiana zaczyna się tutaj” wprowadziły świeże akcenty do tradycyjnych obrad.

Pod koniec ceremonii, flaga Hanzy została symbolicznie przekazana przyszłorocznemu gospodarzowi zjazdu - Visby na Gotlandii. Inger Harlevi, przewodnicząca Rady Regionu Gotlandia, wspominała poprzedni zjazd w Visby w 1998 roku, kiedy to miasto również przejęło flagę Hanzy od Gdańska. Tegoroczne motto zjazdu w Visby to “Jeszcze dalej wspólnie” (Further together).

Delegaci z całej Europy wrócili do swoich miast, zabierając ze sobą doświadczenie otwartości i ducha solidarności, które będą im towarzyszyć także podczas przyszłorocznego zjazdu w Visby. Jak podkreśliła prezydent Dulkiewicz, goście z 84 miast są zawsze mile widziani w Gdańsku: Pamiętajcie, że zawsze jesteście mile widziani w Gdańsku i “Zmiana zaczyna się tutaj”.

Przekazanie flagi Hanzy to symbol zakończenia tegorocznego zjazdu, ale także zapowiedź kontynuacji współpracy i budowania pokojowych więzi między miastami w Europie. Uroczystość zakończyła się wspólnym rozpostarciem flagi Hanzy przez przedstawicieli Gdańska, Lubeki i Visby.


Urząd Miejski w Gdańsku