W najbliższą sobotę Gdańsk stanie się sceną wyjątkowego wydarzenia literackiego. Wiersze Czesława Miłosza, jednego z najważniejszych twórców literatury światowej XX wieku, zostaną odczytane przez aktorów Teatru Wybrzeże. Wstęp na wieczór poetycki w kościele św. Mikołaja jest bezpłatny.
- Wieczór poezji w kościele św. Mikołaja
- Wyjątkowa oprawa muzyczna
- Czesław Miłosz – życie i twórczość
- Miłosz na emigracji i uznanie w kraju
- Rok Czesława Miłosza
- Spotkanie z twórczością Miłosza
Wieczór poezji w kościele św. Mikołaja
W ramach obchodów Roku Czesława Miłosza, w sobotę 22 czerwca o godzinie 20:00, w kościele św. Mikołaja odbędzie się specjalny wieczór poetycki zatytułowany „Miłosz w Gdańsku”. Aktorzy Teatru Wybrzeże – Małgorzata Brajner oraz Jerzy Kiszkis – zaprezentują wybrane utwory tego wybitnego poety. Wydarzenie to jest szczególną okazją, aby przypomnieć sobie twórczość Miłosza oraz jego wkład w literaturę światową.
Wyjątkowa oprawa muzyczna
Wieczór poezji zostanie wzbogacony o muzyczne akcenty. Na skrzypcach zagra młody, utalentowany Adam Trzebiatowski, natomiast akompaniować mu będzie pianistka Natalia Zaleska, laureatka wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Taka oprawa muzyczna z pewnością jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowy charakter tego wydarzenia.
Czesław Miłosz – życie i twórczość
Czesław Miłosz (1911-2004) to postać niezwykle wszechstronna – poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz i dyplomata. Jego życie było związane z najważniejszymi wydarzeniami politycznymi w Polsce i Europie. Przed II wojną światową studiował w Wilnie, gdzie zadebiutował jako poeta w 1930 roku. W Warszawie, dokąd przybył w 1940 roku, brał udział w podziemnym życiu literackim.
Miłosz na emigracji i uznanie w kraju
Po wojnie Miłosz pracował w dyplomacji komunistycznego rządu Polski, jednak w 1951 roku wystąpił o azyl polityczny we Francji. Współpracował z Instytutem Literackim Jerzego Giedroycia, który wydawał większość jego dzieł i przedstawił jego kandydaturę do Nagrody Nobla. W PRL był uznawany za zdrajcę, a jego twórczość była cenzurowana. Dopiero po uzyskaniu Nagrody Nobla w 1980 roku, Miłosz mógł oficjalnie wrócić do kraju, gdzie jego utwory zaczęto ponownie wydawać.
Rok Czesława Miłosza
Rok 2024 został ustanowiony Rokiem Czesława Miłosza przez Senat RP, z okazji 20. rocznicy śmierci tego wybitnego poety. W całej Polsce odbywają się wydarzenia upamiętniające jego twórczość. W naszym mieście jednym z takich wydarzeń będzie właśnie wieczór poetycki w kościele św. Mikołaja. To doskonała okazja, aby mieszkańcy mogli na nowo odkryć piękno poezji Miłosza i uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych polskich literatów.
Spotkanie z twórczością Miłosza
Na sobotnie wydarzenie warto się wybrać nie tylko ze względu na wyjątkową okazję do wysłuchania wierszy Miłosza w interpretacji znakomitych aktorów, ale również po to, żeby poczuć magię poezji w pięknych wnętrzach kościoła św. Mikołaja. Wieczór poezji „Miłosz w Gdańsku” jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska i ma na celu promowanie twórczości literackiej oraz kulturalnej wśród mieszkańców.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Urząd Miejski Gdańsk