EkoKajak na Motławie: W 2023 roku zebrano tysiące kilogramów śmieci

2 min czytania
EkoKajak na Motławie: W 2023 roku zebrano tysiące kilogramów śmieci

Gdański Ośrodek Sportu ponownie zaprasza mieszkańców i turystów na wyjątkowe spływy kajakowe po Motławie. W ramach akcji ekoKajak uczestnicy mają okazję połączyć rekreację z dbaniem o środowisko, zbierając śmieci z wód rzeki. Tegoroczna edycja wprowadza nowości, które przyczynią się do jeszcze większego zaangażowania w ochronę przyrody.

  • Innowacyjne podejście do ekologii na wodzie
  • Bezpłatne spływy kajakowe w trzech terminach tygodniowo
  • Rejestracja i zasady udziału w akcji ekoKajak
  • Nowe podejście do segregacji i analizy odpadów

Innowacyjne podejście do ekologii na wodzie

Akcja ekoKajak organizowana przez Gdański Ośrodek Sportu, to wyjątkowa inicjatywa łącząca rekreację z troską o środowisko. Uczestnicy spływów kajakowych mają nie tylko okazję podziwiać piękno gdańskiego śródmieścia z perspektywy wody, ale także przyczyniają się do oczyszczania Motławy ze śmieci. W 2023 roku akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a uczestnicy zebrali tysiące kilogramów odpadów.

Bezpłatne spływy kajakowe w trzech terminach tygodniowo

Spływy w ramach akcji ekoKajak będą odbywać się trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i niedziele. Start zaplanowano na godzinę 15:00 na przystani Żabi Kruk. Uczestnicy, po około dwóch godzinach spływu, wrócą do bazy, gdzie odbędzie się sortowanie zebranych śmieci oraz zwrot sprzętu. Akcja rozpocznie się już 30 czerwca 2024 roku i potrwa do końca sezonu letniego.

Rejestracja i zasady udziału w akcji ekoKajak

Udział w akcji jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z regulaminem akcji oraz do kontaktu w razie pytań. Potwierdzenie zgłoszenia zostanie przesłane drogą mailową. Akcja skierowana jest zarówno do mieszkańców, jak i turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas, jednocześnie dbając o środowisko.

Nowe podejście do segregacji i analizy odpadów

Tegoroczna edycja akcji ekoKajak wprowadza istotne zmiany w procesie zbierania i analizy odpadów. Dzięki współpracy z projektem Circular Ocean-bound Plastic, śmieci wyłowione z Motławy będą dokładnie opisywane i identyfikowane. Partnerzy z instytucji badawczych wskażą najbardziej problematyczne miejsca oraz typy odpadów, co pozwoli na podjęcie skuteczniejszych działań profilaktycznych. Dodatkowo, innowacyjne firmy sprawdzą możliwości ponownego wykorzystania zebranych odpadów.

Wszystkich chętnych zachęcamy do udziału w akcji ekoKajak, która nie tylko pozwala na aktywne spędzenie czasu, ale także przyczynia się do ochrony lokalnego środowiska. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu możemy uczynić Motławę i jej okolice jeszcze piękniejszymi.

Opierając się na: Urząd Miejski Gdańsk

Autor: krystian