Paszport tymczasowy na lotnisku w Gdańsku już od przyszłego tygodnia
Już od przyszłego tygodnia podróżni na gdańskim lotnisku będą mogli wyrobić tymczasowy paszport na miejscu. To rozwiązanie ma pomóc w sytuacjach awaryjnych, takich jak zgubienie dokumentów przed wylotem. Sprawdź, jak to działa i jakie są warunki.

Nowa usługa na lotnisku w Gdańsku od 8 lipca 2024 roku

Już od 8 lipca 2024 roku na lotnisku w Gdańsku uruchomiony zostanie punkt, w którym będzie można wyrobić tymczasowy paszport. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn stracili swoje dokumenty tuż przed podróżą lub stwierdzili, że ich paszport lub dowód osobisty jest nieważny.

Podobne usługi od ponad roku dostępne są na lotnisku w Warszawie, a od lipca 2024 roku pojawią się także na lotniskach w Krakowie i Katowicach. To innowacyjne rozwiązanie ma na celu ułatwienie życia podróżnym i zminimalizowanie stresu związanego z utratą dokumentów.

Jakie są warunki uzyskania tymczasowego paszportu?

Aby móc skorzystać z usługi, pasażer musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze, konieczne jest posiadanie ważnego biletu lotniczego. To podstawowy wymóg, który trzeba spełnić, aby w ogóle móc złożyć wniosek o wydanie tymczasowego paszportu.

Pracownik punktu paszportowego sprawdzi tożsamość osoby ubiegającej się o dokument. Na miejscu wykonywane jest również zdjęcie potrzebne do paszportu, co eliminuje konieczność przynoszenia własnych fotografii. Paszport tymczasowy będzie ważny maksymalnie przez 365 dni, w zależności od indywidualnej sytuacji podróżnego.

Godziny otwarcia i koszty związane z wyrobieniem dokumentu

Punkt paszportowy na lotnisku w Gdańsku będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30. Opłata za wydanie tymczasowego paszportu wynosi 30 zł i możliwa jest wyłącznie płatność kartą. To niewielka cena za spokój ducha i możliwość kontynuowania podróży mimo utraty dokumentów.

Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych, proces składania wniosku o paszport tymczasowy jest szybki i zautomatyzowany. Wniosek generowany jest elektronicznie i podpisywany na specjalnym urządzeniu do składania podpisów.

Sukces pilotażu na lotnisku Warszawa-Okęcie

Pierwszy punkt wydawania tymczasowych paszportów otwarto na lotnisku Warszawa-Okęcie ponad rok temu. Od tego czasu cieszy się on ogromnym zainteresowaniem podróżnych. Do 25 czerwca 2024 roku wydano tam aż 17 877 paszportów tymczasowych, co wskazuje na duże zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Tomasz Siemoniak, podkreśla, że nowe punkty wydawania paszportów tymczasowych są odpowiedzią na wzmożony ruch wakacyjny na lotniskach. „Wymarzony wyjazd wakacyjny, konieczny wyjazd służbowy czy wyjazd do rodziny nie muszą być odkładane, gdy nasz paszport lub dowód osobisty jest nieważny albo go zapomnieliśmy” - zaznacza minister Siemoniak.

Nowe punkty, takie jak ten w Gdańsku, mają na celu zapewnić podróżnym większy komfort i bezpieczeństwo podczas podróży. Dzięki nim, nawet w sytuacjach awaryjnych, można będzie kontynuować plany bez większych przestojów.


Opierając się na: Urząd Miejski Gdańsk