Budynek przy ul. Gdańskiej 32 w Brzeźnie odnowiony. Przed wojną była tu polska szkoła
Budynek przy ul. Gdańskiej 32 w Brzeźnie przeszedł gruntowną modernizację i zyskał nowe życie. Po 11 miesiącach prac remontowych, które zakończyły się w lipcu, obiekt ten stał się prawdziwą perłą architektoniczną. Warto wspomnieć, że przed wojną znajdowała się tam polska szkoła podstawowa.

Historyczny budynek z nowym blaskiem

W dawnym budynku szkoły przy ul. Gdańskiej 32 w Brzeźnie prace remontowe trwały 11 miesięcy. W czasie konferencji prasowej, która odbyła się 16 lipca, Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska, wspomniał o znaczeniu tego miejsca dla historii miasta. Budynek ten przed wojną służył jako szkoła dla polskich dzieci w Wolnym Mieście Gdańsku.

- Spotykamy się dziś w miejscu wyjątkowym nie tylko na mapie Brzeźna, ale też szczególnym dla historii Gdańska. W tym budynku przy ul. Gdańskiej 32 uczyły się przed wojną polskie dzieci. Nasi konserwatorzy zabytków dotarli do dokumentów, z których wynika, że w 1934 roku naukę pobierało 54 uczniów. Dziś możemy się cieszyć pięknym efektem remontu - powiedział Piotr Kryszewski.

Zakres prac remontowych

Remont budynku rozpoczął się w sierpniu 2023 roku i kosztował 4 055 306 zł, z czego 719 036 zł pochodziło z dofinansowania unijnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Powierzchnia użytkowa budynku wynosi około 300 metrów kwadratowych. Jak wyjaśniła Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa, prace obejmowały m.in. termomodernizację, wymianę instalacji, wzmocnienie murów i stropów oraz wymianę dachu.

- To niebywały sukces. Budynek jest naszą perłą architektoniczną. Co istotne, remont nie tylko przywrócił dawny blask budynkowi, ale również dostosował go do współczesnych wymogów. Z uwagi na historyczny charakter budynku wszystkie roboty zostały wykonane zgodnie z programem prac konserwatorskich - mówiła Emilia Lodzińska.

Nowoczesne rozwiązania i przystosowanie do współczesnych wymogów

Budynek został wyposażony w nowoczesne rozwiązania, takie jak instalacja BMS (Building Management System), która umożliwia zdalny odczyt mediów, kontrolę parametrów pracy urządzeń oraz informowanie o awariach. Obiekt został także przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Teren wokół budynku został zagospodarowany, aby zwiększyć komfort jego użytkowania.

Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości, podkreślił, że budynek był przez wiele lat zaniedbany. - Budynek stał wiele lat zaniedbany. Został podniesiony prawie z ruin i zachowano w nim wartości historyczne. Zakres remontu obejmował nie tylko termomodernizację, wymianę najważniejszych instalacji, ale też wzmocnienie murów i stropów oraz wymianę dachu - mówił Borowczak.

Nowe funkcje i użytkownicy budynku

Po remoncie budynek przy ul. Gdańskiej 32 będzie służył jako siedziba Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Organizacja ta działa w Gdańsku od 1989 roku i po raz pierwszy zadbała o odpowiednie warunki pracy dla swoich pracowników. W budynku będzie pracować około 15-20 osób.

- Działamy w Gdańsku od 1989 r. i tak naprawdę po raz pierwszy zadbaliśmy teraz o naszych pracowników. Do tej pory nie mieliśmy wystarczających finansów, aby remontować przestrzenie biurowe. Dlatego bardzo się cieszymy, że miasto Gdańsk zainwestowało w ten obiekt i przekazało go do użytkowania organizacji pozarządowej. Kiedy pierwsi nasi pracownicy zobaczyli, w jakich pomieszczeniach, będą niedługo urzędować, byli autentycznie oczarowani. Dostaliśmy miejsce, w których godnie będziemy realizować nasze zadania - mówił Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

Historia budynku przy ul. Gdańskiej 32

Budynek przy ul. Gdańskiej 32 ma bogatą historię. Zgodnie z Traktatem Wersalskim oraz konwencją polsko-gdańską, Senat Wolnego Miasta Gdańska był zobowiązany do organizacji polskich szkół podstawowych. Na terenie Wolnego Miasta Gdańska powstały tylko dwie samodzielne szkoły senackie dla polskich dzieci: pierwsza przy ul. Świętojańskiej i druga właśnie przy ul. Gdańskiej.

Pierwotnie budynek stanowił część większego założenia, składającego się z właściwego budynku szkolnego, budynku gospodarczego oraz rozległego dziedzińca. W ostatnich latach obiekt ten pełnił funkcję lokali mieszkalnych, a ostatni mieszkańcy opuścili go w czerwcu 2022 roku.


Według informacji z: Urząd Miejski w Gdańsku