Czy stres odgrywa ważną rolę w naszym życiu? Sprawdziliśmy

Stres towarzyszy każdemu na co dzień i nie jest to nic dziwnego nasze organizmy zostały tak zaprojektowane , by mechanizmy stresu nas chroniły i motywowały. Często jednak poziom stresu przekracza normę i nie możemy zdrowo funkcjonować dlaczego jednak odgrywa on ważną rolę w naszym życiu?
Czym tak naprawdę jest stres?
Stres jest całkowicie naturalną odpowiedzią organizmu na zagrożenie niezależnie od tego, czy jest ono prawdziwe, czy wyimaginowane w rozumieniu realnego niebezpieczeństwa. Z perspektywy naszego ciała nie ma znaczenia, czy goni nas wilk, czy stresujemy się przed wystąpieniem publicznym produkujemy te same hormony i wywołujemy identyczne reakcje.
Wytwarzamy kortyzol, czyli hormon stresu, który wpędza nas w stan walcz i uciekaj odczuwamy mniejsze zmęczenie, jesteśmy pobudzeni, poprawia się koncentracja, wydzielamy więcej adrenaliny, jesteśmy szybsi i zatrzymują się nasze potrzeby fizjologiczne.
Problem pojawia się wtedy, kiedy stres trwa zbyt długo i jest zbyt intensywny. Nasze ciało jest przystosowane do znoszenia krótkich uderzeń stresu, a po pozbyciu się zagrożenia powinno wrócić do normy. Jeżeli nie wraca mówimy o chronicznym, przewlekłym stresie, który działa degradująco na cały nasz organizm.
Kiedy stres działa na naszą korzyść?
Korzystny stres to tak zwany eustres. Jego działanie to motywowanie, poprawa skupienia, koncentracji, wyostrzenie zmysłów. Krótkotrwały stres zwiększa Twoją odporność psychiczną, bo uczy Cię rozprężenia następującego tuż po nerwowych momentach.
Krótki stres pozwala nam podejść zadaniowo do niektórych czynności, np. szybciej dobiec na metę czy wymyślić kreatywny projekt na ostatnią chwilę, gdy zapomnisz o zadaniu. To także motywator na egzaminie i poprawa szybkości reakcji, np. w sportach wysokiego ryzyka czy na drodze.
Niektórzy suplementują się różnymi naturalnymi środkami, a medyczna marihuana w Gdańsku, Krakowie czy innych polskich miastach jest dostępna na receptę i czasem zdarza się, że lekarze polecają ją w celu redukcji napięcia. Tak, by odczuwać stres krótko i efektywnie, a nie w przewlekłej formie, o której przeczytasz poniżej.
Kiedy stres staje się wrogiem?
Stres zaczyna szkodzić wtedy, kiedy różne układy Twojego ciała szwankują. Możesz więc odczuwać skutki psychosomatyczne takie jak notoryczne zmęczenie, problemy ze snem, bóle głowy, rozregulowaną pracę jelit.
Stres rzutuje także na samopoczucie psychiczne stany lękowe czy depresyjne, brak motywacji, chroniczny smutek. Wszystko to jest sygnałem, że warto udać się do specjalisty, który pomoże Ci uporać się z negatywnymi skutkami ciągłego napięcia.
Specjaliści są po to, by pomagać udaj się po wsparcie, jeżeli czujesz, że objawy stają się dokuczliwe, a Ty nie możesz się zrelaksować i odczuwasz szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Z nadmiarem stresu naprawdę można sobie poradzić. Wystarczy wdrożyć w swoje życie małe zmiany, które szybko przyniosą wymierne efekty. Życzymy powodzenia!
Autor: Artykuł sponsorowany