Dzieci odkrywają karnawałowe maski - warsztaty pełne kolorów i historii

FOT. Pomorska Biblioteka Pedagogiczna im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku
Malborska filia zamieniła się w pracownię pomysłów, gdzie uczniowie drugiej klasy poznawali dawne obyczaje i własne artystyczne możliwości. Za organizację i opowieści o maskach odpowiadało miejscowe muzeum - wydarzenie przyciągnęło uwagę młodych twórców i nauczycieli.
- Tajemnice karnawałowych masek pokazały, że tradycja może być zabawą i lekcją historii
- Dzieci projektowały i ozdabiały maski, a prace mówiły same za siebie
Tajemnice karnawałowych masek pokazały, że tradycja może być zabawą i lekcją historii
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku, a warsztaty odbyły się w malborskiej Filii. Prowadząca - Wioleta Rudzka z Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku - w przystępny sposób opowiadała o pochodzeniu karnawałowych zwyczajów, roli masek w różnych kulturach oraz o materiałach, które dawniej wykorzystywano do ich tworzenia. To była krótka podróż przez historię, która pomogła dzieciom zrozumieć, że maska to nie tylko dekoracja, lecz też symbol i opowieść. 🎭📚
Dzieci projektowały i ozdabiały maski, a prace mówiły same za siebie
W części praktycznej każdy uczeń dostał szansę na własny projekt - klej, piórka, brokat i farby przeobraziły proste kartony w barwne, pomysłowe maski. Efekty zaskoczyły precyzją i fantazją - prace były różnorodne, od klasycznych wzorów po awangardowe kompozycje. Zajęcia posłużyły też integracji klasy i rozwijaniu zdolności manualnych, a nauczyciele odnotowali duże zaangażowanie dzieci. 🖌️✨🙂
Spotkanie było udanym połączeniem edukacji i zabawy - krótka, ale treściwa lekcja sztuki i tradycji, która pozostawiła w młodych uczestnikach ślad kreatywności oraz chęć dalszego odkrywania lokalnej i światowej kultury.
na podstawie: Pomorska Biblioteka Pedagogiczna im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku.
Autor: krystian

