Rozmowy o południu Gdańska wchodzą w drugi etap konsultacji

Na południu Gdańska znów rusza dyskusja, która może ustawić kierunek zmian na lata. Tym razem na stół trafia wstępna koncepcja urbanistyczna, a nie gotowy projekt, więc głos mieszkańców ma jeszcze realną wagę. W centrum uwagi są tereny wokół planowanej PKM Południe – z przyszłymi ulicami, zielenią, usługami i powiązaniami pieszymi oraz rowerowymi.
- Wstępna koncepcja pokazuje, gdzie mają pojawić się ulice, zieleń i usługi
- Spotkania i punkty konsultacyjne rozpisano na kilka terminów
- Obszar od Oruni po Kowale ma dostać spójny układ przed koleją
Wstępna koncepcja pokazuje, gdzie mają pojawić się ulice, zieleń i usługi
Podczas drugiego etapu konsultacji społecznych po raz pierwszy ma zostać pokazany szkic zagospodarowania przygotowany na podstawie analiz przestrzennych i wniosków z pierwszej rundy rozmów. To ważny moment, bo nie chodzi o zamknięty dokument, lecz o materiał do dalszego dopracowania. Właśnie na tym etapie najłatwiej wychwycić miejsca, w których projekt rozmija się z codziennym korzystaniem z dzielnicy.
– To nie jest jeszcze gotowy dokument, ale punkt wyjścia do dalszej rozmowy i wspólnego dopracowywania rozwiązań – mówi Michał Jamroż, kierownik projektu Gdańsk Nowe Południe.
Koncepcja obejmuje układ nowych części dzielnic, tereny zieleni, przestrzenie publiczne oraz lokalne centra usługowe. Duży nacisk położono też na dojścia piesze, trasy rowerowe i powiązania transportowe, bo to one w praktyce zdecydują, czy przyszła zabudowa będzie wygodna na co dzień, czy tylko dobrze wyglądała na planie.
Spotkania i punkty konsultacyjne rozpisano na kilka terminów
Organizatorzy przygotowali zarówno otwarte spotkania, jak i punkty konsultacyjne w różnych częściach obszaru objętego masterplanem. Mieszkańcy, osoby korzystające z tej przestrzeni i wszyscy zainteresowani rozwojem południowych dzielnic mogą zgłaszać uwagi także zdalnie.
Otwarte spotkania odbędą się:
- 15 czerwca, godz. 17:30 – Szkoła Podstawowa nr 19, ul. Emilii Hoene 6
- 22 czerwca, godz. 17:30 – Szkoła Podstawowa nr 86, ul. Wielkopolska 20
Punkty konsultacyjne zaplanowano na:
- 17 czerwca, godz. 16:00–19:30 – Morska Szkoła Podstawowa – Południe, ul. Srebrna 11
- 20 czerwca, godz. 11:00–14:00 – Multipark Południe
- 26 czerwca, godz. 15:00–18:00 – pętla tramwajowa Łostowice–Świętokrzyska
- 27 czerwca, godz. 12:00–15:00 – przystanek autobusowy Sandomierska
Równolegle, od 15 do 28 czerwca, działa geoankieta, która ma zebrać opinie osób nieobecnych na spotkaniach. Uwagi i pytania można też przesyłać mailowo lub telefonicznie.
Organizatorzy zapowiadają dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. W razie potrzeby ma być obecny tłumacz języka migowego, a podczas spotkań przewidziano również opiekę nad dziećmi. Prośba o tłumacza wymaga wcześniejszego zgłoszenia.
Obszar od Oruni po Kowale ma dostać spójny układ przed koleją
Masterplan obejmuje około 164 hektarów terenów położonych wzdłuż przyszłej linii PKM Południe, od Oruni po Kowale. To spory fragment miasta, a od sposobu jego zaprojektowania zależy nie tylko rozmieszczenie zabudowy, lecz także to, czy nowe dzielnice będą ze sobą naprawdę powiązane, czy pozostaną zbiorem pojedynczych inwestycji.
Projekt prowadzą wspólnie Miasto Gdańsk i Samorząd Województwa Pomorskiego, za pośrednictwem spółek InvestGDA oraz Agencji Rozwoju Pomorza. Celem jest takie przygotowanie południowych dzielnic, by planowana kolej stała się impulsem do powstania lepiej skomunikowanych, bardziej zielonych i wygodnych miejsc do życia. Po obecnym etapie konsultacji ma powstać bardziej szczegółowa koncepcja urbanistyczna, a następnie mieszkańcy znów zostaną zaproszeni do rozmowy.
na podstawie: Referat Prasowy UM Gdańsk.
Ostatnie Artykuły

Pruszczańska Karta Mieszkańca z nowym partnerem. Sklep daje 10 procent rabatu

Gdańskie spacery przyrodnicze wracają. W parkach i zadrzewieniach czekają nowe odkrycia

W Gdańsku pokażą, jak wyjść z długów i gdzie szukać wsparcia

Trzydzieści lat festiwalu i powrót do źródeł szekspirowskiej wizji

W Gdańsku rusza tydzień talentów. W programie relacje, nauka, sztuka i sport

Rozmowy o południu Gdańska wchodzą w drugi etap konsultacji

Zabytkowy tramwaj rusza na Fląder Festiwal w Brzeźnie

Żukowo zbierze młodych i dorosłych przy jednym stole kultury

Niepokojące zachowanie na peronie w Gdańsku skończyło się aresztem 23-latka

Sygnał już wybrzmiał. W gdańskich autobusach i tramwajach nie ma miejsca na pośpiech

W Parku Oruńskim padnie ważna rozmowa o rodzinach zastępczych

Zabytkowe tramwaje przyciągnęły tłumy na Zaspę – piknik połączył zabawę z nauką

Historyczne tramwaje i autobusy ruszą dla WOŚP. Przejazdy będą bezpłatne

Ponad 3 promile i dożywotni zakaz - 54-latek z Gdańska trafił do aresztu
Przydatne dane teleadresowe
- ZUS Inspektorat Gdańsk-Wrzeszcz - kontakt, godziny, rejestracja i sprawy online
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku - kontakt, wydziały, pozwolenia wodnoprawne
- Oddział Celny Graniczny „Terminal Kontenerowy” w Gdańsku - kontakt, godziny, obsługa celna
- Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku - kontakt, godziny, e-usługi
- Graniczny Inspektorat Weterynarii w Gdańsku - kontakt, punkty kontroli i zasady obsługi
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - bilety, godziny, wystawy i dojazd
